Washington najskôr tvrdil, že septembrové požiare neboli dostatočných proporcií, aby si zaslúžili byť vyhlásené za "významnú pohromu". Podľa agentúry Reuters sa jedná o posledný zo série stretov medzi demokratickým vedením najľudnatejšieho amerického štátu a republikánsku federálnou vládou.
"Máme silné dôkazy, že požiadavka Kalifornia spĺňa federálnej kritériá pre uznanie (požiarov za významnú pohromu)," uviedol dnes predstaviteľ kalifornského úradu pre mimoriadne udalosti Brian Ferguson po tom, čo vyšlo najavo, že federálna vláda žiadosť o pomoc zamietla.
Kalifornský guvernér Gavin Newsom však o niekoľko hodín neskôr oznámil, že Trump rozhodnutie svojou administratívy zmenil. "Práve som dotelefonovala s prezidentom Trumpom, ktorý schválil našu núdzovú žiadosť. Som vďačný za jeho rýchlu reakciu," uviedol vo vyjadrení guvernér.
Trump opakovane zvaľuje ničivé požiare na zlyhanie kalifornských úradov, ktoré podľa neho nedostatočne likvidujú mŕtvy porast, ktorý následne slúži ako palivo pre oheň. V minulosti pritom štátu aj hrozil zadržaním federálnej pomoci. "V Kalifornii zasa majú obrovské požiare," povedal Trump v auguste pri volebnom mítingu. "Možno ich za to jednoducho musíme nechať zaplatiť, pretože nás nepočúvajú," dodal.
Agentúra Reuters však poznamenáva, že viac ako polovica kalifornských lesov spadá pod správu federálnych úradov, ktoré na starostlivosť vynakladajú menej peňazí, než koľko vydáva kalifornská vláda na zvyšný porast.
Trump vyhlásil v auguste stav núdze v niektorých častiach štátu, čím uvoľnil federálne financie pre tamojších jedincov, infraštruktúru a záchranné aj obnovovacie práce.
Guvernér Kalifornie Newsom zaslal do Washingtonu ku koncu septembra žiadosť o podobný krok v ďalších siedmich okresoch, kde o niekoľko týždňov skôr vypukli veľké požiare. Jeden z nich, nazvaný Creek Fire, pritom spálil oblasť takmer trojnásobnej rozlohy, než má Praha. Podľa kalifornských úradov išlo o najväčší požiar v histórii štátu.
Hovorkyňa Federálnej agentúry pre riešenie krízových situácií (FEMA) Lizzie Litzowová však v dnešnom vyhlásení uviedla, že septembrové požiare "neboli takej intenzity a rozsahu, aby prekonali spoločné kapacity štátu, zasiahnutých miestnych vlád, dobrovoľníckych organizácií a ďalších zasahujúcich federálnych agentúr". Hovorca Bieleho domu Judd Deere potom ešte pred telefonátom Trumpa s Newsomem napísal, že kalifornská vláda neposkytla Washingtone v žiadosti relevantné dáta.
Medzi Washingtonom a Kaliforniou panujú dlhodobé nezhody ohľadom toho, čo je príčinou mimoriadne ničivých požiarov z posledných rokov. Kým Trump vidí ako hlavný dôvod práve zlú správu porastu, kalifornské vedenie tvrdí, že za pohromami stojí sucho spôsobené zmenami klímy. Lesný ekológ z Kalifornskej univerzity Malcom North sa však domnieva, že na vine sú oba faktory. "Som trochu frustrovaný z tohto prístupu typu 'všetko alebo nič'," povedal denníku The New York Times.
V Kalifornii za tento rok vypuklo cez 8500 požiarov, ktoré dohromady spálili porast s rozlohou asi 16.600 kilometrov štvorcových, čo je oblasť približne zodpovedajúcej súčtu plôch Stredočeského a Moravskosliezskeho kraja.