Zároveň však nevyvracia tvrdenia predchádzajúcej štúdie, ktorá sa pričinila o to, že remdesivir začali v mnohých krajinách vrátane USA a Veľkej Británie používať proti spomenutému ochoreniu, keďže podľa nej liek v priemere skrátil čas na zotavenie o päť dní.
Do novej štúdie WHO bolo zapojených viac ako 11-tisíc pacientov v 30 štátoch sveta. Asi 2 750 náhodne vybraným podávali remdesivir. Zvyšní dostali buď liek na maláriu hydroxychlorochín, posilňovač imunitného systému interferón, antivírusovú kombináciu lopinavir-ritonavir alebo len obvyklú starostlivosť. Štúdia napokon zistila, že miera úmrtia po 28 dňoch, potreba dýchacích prístrojov a čas strávený v nemocnici boli u tých, ktorým sa podával remdesivir, relatívne podobné ako pri bežnej starostlivosti. Výsledky zatiaľ neboli publikované v žiadnom časopise ani preskúmané nezávislými vedcami.
"Remdesivir nemá žiadny zmysluplný vplyv na zotavenie. Je to liek, ktorý sa musí podávať intravenóznou infúziou počas piatich až desiatich dní a jeho cena za liečebný cyklus sa pohybuje na úrovni 2 550 dolárov (asi 2 200 eur). COVID-19 ovplyvňuje milióny ľudí a ich rodiny po celom svete. Potrebujeme pre nich preto dostupnú a spravodlivú liečbu," uviedol vo vyhlásení Martin Landray, profesor z Oxfordskej univerzity. Výrobca remdesiviru, spoločnosť Gilead Sciences, v nesúhlasnom stanovisku uviedla, že výsledky sú v rozpore s dôslednejšími štúdiami a neboli úplne preskúmané ani publikované.