Európa, ktorej sa podarilo utlmiť prvú vlnu pandémie, sa v uplynulých týždňoch stala novým epicentrom nákazy a v poslednom týždni registrovala v priemere 140 000 infikovaných denne, informovala s odvolaním sa na vlastné prepočty agentúra Reuters.
Európa momentálne vykazuje vyššie denné prírastky ako India, Brazília a Spojené štáty dohromady, za piatok na kontinente pribudlo 150 000 infikovaných. Región momentálne hlási milión nakazených každých deväť dní a od začiatku pandémie eviduje 6,3 milióna prípadov Koronavirové infekcie.
Veľké európske krajiny - Británia, Francúzsko, Rusko, Holandsko a Španielsko - sa v tomto týždni postarali o polovicu európskych nakazených. Francúzsko má v absolútnych číslach najvyšší priemerný prírastok za posledných sedem dní: 21 210. Nasleduje Británia, Rusko, Španielsko a Holandsko.
Niekoľko európskych krajín zatvára školy, rušia lekárske zákroky, ktoré znesú odklad, a kvôli hroziacemu kolapsu zdravotníctva povoláva študentov medicíny. V Rusku sa výučba odohráva on-line, Severné Írsko zatvára školy na dva týždne a reštaurácie na štyri. V Španielsku nariadili katalánske úrady uzavretie barov a reštaurácií na 15 dní a obmedzili počet ľudí v obchodoch.
Zdravotnícki činitelia v Poľsku varovali občanov, že krajina je na hrane katastrofy potom, čo za posledný deň pribudlo rekordných 9622 prípadov koronavírusu a 84 úmrtí. Poľsko rozbieha školenie zdravotných sestier a zvažuje zriadenie poľných nemocníc.
Latinská Amerika je s 27% celosvetovo odhalených prípadov doteraz najhoršie postihnutým regiónom. Nasleduje Ázia, Severná Amerika a Európa.
India hlási tento mesiac menej prípadov ako v septembri, v priemere 69 000 denne. Za posledné tri týždne sa priemerné denné prírastky znížili o 20 400, respektíve o 22%.
V Spojených štátoch, ktoré v rámci pandémie majú najviac nakazených aj mŕtvych na svete, sa od začiatku septembra zvyšuje počet nových prípadov nákazy a v krajine je najviac hospitalizovaných na COVID-19 za viac ako mesiac.
Snahy o vývoj vakcíny sa stretli s veľkými problémami. Spoločnosť Johnson & Johnson prerušila klinické testy potom, čo jeden z pokusných pacientov nevysvetliteľne ochorel. Testy americkej farmaceutickej firmy AstraZeneca zostávajú prerušenej už viac ako mesiac. Rusko, ktoré zaznamenáva rekordný prírastky nakazených, medzitým udelilo povolenie druhej vakcíne.