Tvrdí to spravodajský server Politico v rozsiahlom článku o tom, ako európske vlády zvládajú pandémiu koronavírusu. Za premiantov má zatiaľ Politico severské krajiny, Pobaltia a Grécko, v hodnotení prepadli Francúzsko a Španielsko.
Česká republika bola prvá v Európe, ktorá zaviedla povinné nosenie rúšok, uzavrel školy a časť obchodov. Bola tiež prvá, kto od 9. apríla reštrikcie začal uvoľňovať. A vtedy problém začal, uviedol server.
Podľa neho premiér Andrej Babiš a jeho vláda nezareagovali dostatočne rýchlo prvé náznaky rastu šírenia nákazy v auguste. "Babiš ignoroval varovné signály a obával sa, že by nové obmedzenia vyvolala nevôľu u podnikateľov. A tak neurobil nič," píše o situácii na začiatku septembra Politico.
Potom, čo denný počet nakazených prekonal úroveň, aká bola naposledy na jar, vtedajší minister zdravotníctva sa snažil zaviesť povinné nosenie rúšok v obchodoch. Ale Babiš návrat k reštrikciám vetoval, pripomína Politico.
K zmene kurzu a výmene ministra zdravotníctva došlo v druhej polovici septembra. "Možno to je príliš neskoro," dodáva Politico a poukazuje na to, že tretina zo všetkých prípadov nákazy, ktoré ČR registruje od začiatku epidémie, pripadá na tento týždeň.
Susedné Nemecko a Rakúsko epidémiu zvládajú dobre, hoci aj tieto krajiny urobili chyby. Fakt, že o zdravotníctve v Nemecku rozhodujú jednotlivé spolkové krajiny, sťažuje kancelárke Angele Merkelovej zavádzanie celoštátnych opatrení. Najviditeľnejšie chyba Rakúska patrí do prvej vlny, kedy nezvládlo ohnisko nákazy v alpskom letovisku Ischglu.
Premiantmi prvej a druhej vlny sú podľa Politica Nórsko, Fínsko, Dánsko a Island. Rýchle opatrenia a výkonné zdravotníctva umožnilo výrazne obmedziť šírenie nákazy. To zachránilo životy a zmiernilo dopad na ekonomiku, tvrdí Politico. Pokiaľ ide o Švédsko, jeho politika viedla k významnému počtu nakazených a vysokému počtu zosnulých. Medzi krajiny, ktoré zvládli dobre prvú i druhú vlnu, server radí aj pobaltské štáty a Grécko.
Taliansko v prvej vlne predstavovalo najviac zastrašujúci prípad. Za použitia mimoriadnych právomocí sa ale vláde podarilo sploštiť krivku nákazy rýchlejšie, než sa očakávalo. Politico pripisuje talianskemu premiérovi tiež zásluhu, že presvedčil Nemecko, aby podporilo európsky fond obnovy.
Výrazne negatívne hodnotenie si vyslúžili Španielsko a Francúzsko. Španielsko nebolo schopné počas letnej sezóny udržať pod kontrolou rast nákazy. Politico si všíma spor medzi španielskou vládou a miestnou samosprávou o zavedení núdzového stavu v madridskej oblasti, kde sa nákaza šíri najviac. Letné uvoľnenie stojí podľa Politica aj za rastom prípadov vo Francúzsku. Francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi server vyčíta, že jeho vláda nedokázala zaviesť účinné a koherentné zdravotnícke opatrenia. "V marci Macron povedal národu, že je vo vojne s vírusom. Teraz to vyzerá, že ju prehráva," píše Politico.
Británia patrí k európskym krajinám, kde prvá vlna epidémie odhalila nedostatky vládneho prístupu. "(Britský premiér) Johnson má ťažkosti formulovať dlhodobú stratégiu alebo jasný odkaz verejnosti," všíma si server. Britský premiér tiež musí čeliť rastúcej nespokojnosti v Konzervatívnej strane, hoci neúspechy z prvej vlny epidémie sa zatiaľ na preferenciách konzervatívcov výrazne neprejavili.