Informovala o tom agentúra AFP.
Teherán, ktorý po uplynutí platnosti zbrojného embarga môže kupovať zbrane z Ruska či Číny, tento vývoj privítal s tým, že ide o diplomatické víťazstvo nad znepriatelenými Spojenými štátmi.
"Od dnešného dňa (18. októbra) sú všetky obmedzenia týkajúce sa importu a exportu zbraní, s tým súvisiacich činností a finančných služieb do a z Iránskej islamskej republiky automaticky ukončené," uviedlo tamojšie ministerstvo zahraničia vo vyhlásení.
"Od dnes môže islamská republika bez hocijakých právnych obmedzení zaobstarávať akékoľvek nevyhnutné zbrane a vybavenie od ľubovoľného zdroja na základe potrieb vlastnej obrany," dodalo ministerstvo. Irán trvá na tom, že z uvedenej dohody vyplýva, že "zrušenie obmedzení týkajúcich sa zbraní a zákazu cestovania prebehne automaticky a nie sú k tomu potrebné ďalšie kroky".
Irán v roku 2015 uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom. Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody v máji 2018 odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií. Washingtonu sa však v auguste nepodarilo získať podporu BR OSN a predĺžiť zbrojné embargo na dobu neurčitú.
Jadrová dohoda zaväzovala Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.