Návštevníci interaktívnej výstavy môžu nazrieť do hrobky cisára, ktorý ako prvý dokázal zjednotiť Čínu. V jeho hrobke sa viac ako 2000 rokov ukrývalo 8 000 vojakov vyrobených z pálenej hliny. Nález terakotovej armády z tretieho storočia pred naším letopočtom sa dnes označuje za ôsmy div sveta. Ako pre Nový Čas potvrdila riaditeľka múzea Beáta Kereštanová, v Trebišove vystavujú 50 certifikovaných kópií sôch.
„Originály, ktorých je až 8 000 kusov, v Číne objavili v roku 1974 miestni roľníci pri kopaní studne. Jedna socha vojaka váži zhruba 200 kíl, kôň asi 600 kíl a hmotnosť všetkých našich exemplárov dokopy je až 15 ton!“ dodala riaditeľka.
Viac o armáde
Terakotový vojak sa vyrábal tak, že z pásu hliny sa vytvorilo duté torzo bojovníka. Paže a nohy boli prilepené k telu, dlane sa tvarovali zvlášť. Práce na sochách prebiehali približne 11 rokov. Vojaci sa odlišujú pózou, výrazom, oblečením. Meče, luky či oštepy sú pritom skutočné zbrane.
Hlinené sochy sa nachádzali v podzemných halách. V prvej jame sa našlo približne 6 000 vojakov – pešiakov a lukostrelcov. V druhej sa nachádzala stovka jazdcov, lukostrelcov, ale aj vojnových vozov. V poslednej tretej miestnosti bolo už len 68 figúr, predstavujúcich pravdepodobne veliteľský štáb pozostávajúci z generálov a dôstojníkov.
Celková plocha pohrebného areálu zaberá 46 km2 a konštrukcia hrobky má tvar pyramídy. Lokalita je súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1987.