Sľubuje si od nich, že u predplatiteľov vzbudí záujem o filmy, ktoré o Afrike rozprávajú viac do hĺbky, než stereotypy Hollywoodu, píše agentúra AP.
Keňská dráma Poacher (Pytliak) o nelegálnom love slonov a nigérijský triler Oloturé rozprávajúci o novinárke, ktorá v utajení vystupuje ako prostitútka, sú dostupné aj slovenským divákom. Oba snímky sa podľa producentov vymykajú zjednodušeným stereotypom v afrických štátoch, ktorými tak často trpia európske či americké filmy.
Poacher je prvým filmom z Kene, ktorý najväčšia platforma na streamovanie filmov ponúkla. Rozpráva o bežnom živote ľudí, ktorí sú spätí s pytlačením. "Robiť z niekoho vinníka je jednoduché," hovorí koproducentka, spoluautorka a herečka Davina Leonardova, podľa ktorej krátkometrážna snímka rozpráva o ľuďoch a ich pohnútkach. Ďalší herec, Brian Ogółem, dúfa, že Poacher ľudí prinúti konať. "Ani to nestačí, ak chceme, aby naše vnúčatá videli slony v ich prirodzením prostredí," hovorí.
Film končí štatistikou Svetového fondu na ochranu prírody (WWF); ak bude nelegálny lov slonov pokračovať ako doteraz, tieto veľké cicavce vyhynú do roku 2040.
Nigérijský film Oloturé o rovnomennej hrdinke sleduje život sexuálnych pracovníčok v uliciach nigérijskej metropoly Lagos, ktoré sa stávajú obeťami medzinárodného obchodovania s ľuďmi. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) Nigériu zaraduje celosvetovo na prvé miesto, čo sa týka pôvodu obetí obchodovania s ľuďmi v Európe aj v iných častiach sveta, pripomína AP.
"Som veľmi šťastný, že sme túto tému otvorili. Ak vláda dodrží svoje sľuby a nigérijskej úrady budú bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi, tak možno budú lepšie financovaní, alebo sa vzchopia a budú lepšie pracovať," hovorí koproducent filmu James Omuta.