Napriek tomu tvrdí, že primátori a starostovia túto operáciu so svojimi ľuďmi zvládnu, pretože sú naučení denne zvládať nepredvídané situácie. Kollár, ktorý je aj viceprezidentom Únie miest Slovenska, to napísal na sociálnej sieti. O návrhu na celoplošné testovanie prvýkrát informoval v sobotu 17. októbra predseda vlády Igor Matovič, v nedeľu ho na mimoriadnom rokovaní schválila vláda SR. Konať sa má v dvoch kolách, prvé bude 30. októbra až 1. novembra, opakované testovanie bude o týždeň neskôr. Podľa Matoviča by testovanie malo prebiehať v priestoroch, kde obyvatelia obvykle chodia voliť.
Najväčší objem logistického zabezpečenia pri testovaní podľa Kollára bude musieť zabezpečiť samospráva, ktorej chýbajú informácie o priestorových požiadavkách, hygienickom zabezpečení, počte požadovaných pracovníkov, procese a logistike odberov, zodpovednosťou za dodržanie ochrany osobných údajov a podobne. Napriek mnohým nezodpovedaným otázkam Kollár vyzval ľudí, aby sa na testovaní zúčastnili v čo najväčšom počte.
Informácie k zabezpečeniu testovania chýbajú aj starostke Šúroviec v okrese Trnava Žanete Gogolovej. „Je nemysliteľné, aby sa o takomto niečom samospráva dozvedela z tlačovej besedy dva týždne pred samotným konaním testovania,“ napísala v otvorenom liste predstaviteľom zákonodarnej a výkonnej moci. Dodala, že samosprávy si od vypuknutia pandémie COVID-19 doteraz poradili so všetkým, od šitia rúšok dobrovoľníkmi, cez zabezpečovanie nákupov najrizikovejším skupinám obyvateľov, až po pravidelné dezinfikovanie verejných priestorov.
Podľa primátora Trnavy Petra Bročku by ten, kto zastrešuje logistiku celoplošného testovania, mal čo najskôr kontaktovať samosprávy s jasným plánom a zoznamom požiadaviek, aby sa samosprávy vedeli zariadiť a byť efektívne nápomocné.
Plošné testovanie obyvateľov Slovenska budú zastrešovať Ozbrojené sily SR v rámci logistickej operácie s názvom Spoločná zodpovednosť. Nasadení do nej budú okrem vojakov aj hasiči a policajti, nevyhnutná bude účasť zdravotníkov a pracovníkov samospráv. Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka by v teréne by malo pôsobiť zhruba 5-tisíc tímov. Zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné.