Systém na zabezpečenie interoperability rôznych aplikácií využívaných v jednotlivých členských štátoch EÚ začal fungovať po úspešnej pilotnej fáze projektu. Prepojenie zatiaľ prebehlo medzi vnútroštátnymi aplikáciami Corona-Warn-App z Nemecka, COVID tracker z Írska a immuni z Talianska. Tieto aplikácie si dovedna stiahlo približne 30 miliónov ľudí.
Prepojenie druhej skupiny aplikácií sa uskutoční na budúci týždeň. Následne sa očakáva zapojenie aplikácií eRouška z Česka, smitte stop z Dánska, Apturi COVID z Lotyšska a Radar Covid zo Španielska, pričom ďalšie aplikácie budú s európskym systémom prepojené v novembri. "Pri opätovnom náraste počtu prípadov nákazy môžu (takéto aplikácie) zohrať významnú úlohu a pomôcť nám obmedziť šírenie vírusu. Vďaka cezhraničnému fungovaniu sú tieto aplikácie ešte účinnejšími nástrojmi," uviedla v správe pre médiá eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.
Takzvaný sieťový priechod v rámci nového celoúnijného systému zabezpečuje hladké cezhraničné fungovanie aplikácií. Používateľom bude preto stačiť nainštalovať si len jednu aplikáciu a pri ceste do inej zúčastnenej európskej krajiny budú stále môcť využívať sledovanie kontaktov a dostávať varovania, či už sú doma alebo v zahraničí. Informácie sú anonymizované, zašifrované, obmedzené na nevyhnutné minimum a uchovávané len tak dlho, ako je potrebné na spätné vysledovanie prípadných infekcií. Identifikácia jednotlivých osôb ani sledovanie polohy či pohybu zariadenia nebudú umožnené. Nový európsky systém bude prevádzkovať dátové centrum EK v Luxemburgu.