Hlava štátu o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti. Ako ďalej priblížila, v dnešnej situácii a v tomto čase je dôležité počuť hlas odborníkov a odborníčok z praxe. Preto si už minulý týždeň dohodla návštevu v danej nemocnici.
„Nemôžeme stratiť zo zreteľa, že práve situácia v našich nemocniciach bude v najbližších dňoch kľúčová a túto tému by nemala obísť ani diskusia o príprave plošného testovania obyvateľstva,“ upozornila hlava štátu. Prezidentka zároveň zdôraznila, že na stretnutí sa jej potvrdilo to, čo počúva aj počas telefonátov s riaditeľmi iných nemocníc, a síce, že situácia začína byť hraničná. Nemocnice robia, čo môžu a nateraz situáciu ešte zvládajú, ale o dva týždne, ako uviedla prezidentka, už nemusia.
„Žiaľ, rovnako ako rastú počty infikovaných vo verejnosti, rastú aj počty infikovaných zdravotníkov a spolu s naplnením lôžok hrozí, že tu, aj v ďalších nemocniciach môže prísť k obmedzeniu iných lekárskych úkonov,“ upozornila Čaputová. V tejto súvislosti sa tiež zaujímala, aký dopad na vykonávanie zdravotnej starostlivosti by malo plošné testovanie, na ktorého zabezpečení sa majú podieľať tisícky zdravotníkov. Svoje nasadenie si podľa prezidentky predstaviť nevedia. Hlava štátu sa preto domnieva, že skôr je možné, že práve nemocnice budú potrebovať výpomoc ďalšieho personálu. Zajtra sa preto na Bezpečnostnej rade SR bude pýtať aj na účasť zdravotníkov pri testovaní.
Komunikácia s nemocnicami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti by podľa Čaputovej mala byť základom pri plánovaní tak rozsiahlej medicínskej operácie. „Lekárom, lekárkam a celému personálu v martinskej nemocnici som dnes vyjadrila podporu, vďačnosť a informovala som sa, ako sú na ďalšie nárasty infikovaných pripravení. Stretla som tam ľudí odhodlaných vydržať a zvládnuť ťažké týždne, ktoré ich čakajú. Aj keď majú chorých kolegov a kolegyne, držia spolu a pomáhajú si navzájom,“ uzavrela prezidentka.