Obom bábätkám museli nasadiť liečbu kyslíkom, aby prežili. Ich malé telíčka to zvládli a teraz rastú ako z vody a rodičom robia obrovskú radosť. Jakubko sa narodil skôr a na svet ho priviedli cisárskym rezom. Vážil 4 450 gramov a meral 52 cm, no krátko nato sa u chlapčeka objavili prvé problémy. Jeho krvný obeh nebol dostatočne okysličený, a tak mu lekári nasadili silnú dávku kyslíka.
„Zo začiatku všetko prebiehalo hladko, ale pár dní pred pôrodom ma hospitalizovali s vysokým krvným tlakom. Až takým, že to ohrozovalo život dieťaťa. Lekári a osobitne pán doktor Krcho však včas zasiahli a Matúško sa dnes má k svetu. Všetkým patrí jedno obrovské poďakovanie,“ povedala Košičanka Mária (36), ktorá má doma aj dcérku Nelku (6). Primár neonatologického oddelenia UNLP Peter Krcho uviedol, že v tomto prípade röntgen pľúc potvrdil ťažkú pľúcnu patológiu.
„Preto bolo potrebné dieťatko okamžite začať liečiť. Pri predčasnom pôrode cisárskym rezom hrozia závažné adaptačné problémy s pľúcami, keďže dieťa sa na prvý nádych zväčša nepripraví tak ako pri prirodzenom pôrode. Môže to mať za následok rôzne komplikácie a potrebu ďalšej liečby,“ vysvetľuje primár. Liečba však bola úspešná a Jakubko mohol byť už na tretí deň priložený k prsníku. A aj s mamičkou sa už tešia vzájomnej prítomnosti doma a dobrému zdraviu.
Darí sa aj Matúšovi
V nemocnici prijali aj Moniku (33) z Prešova, ktorá bola v 34. týždni tehotenstva a mala nález na pľúcach. „Ten vážne ohrozoval jej život, ale aj život jej nenarodeného dieťaťa. Ihneď po sekcii na tom dieťatko nebolo najlepšie a vyžadovalo okamžité intervencie. Potrebné bolo aj podanie špeciálneho lieku, ktorý sa do pľúc podáva cez dýchacie cesty,“ prezradil primár. Po tomto zákroku však malého Matúša, ktorý po narodení vážil 2 460 gramov a meral 47 cm, mama dojčila len krátko, pretože musela podstúpiť vážnu operáciu. „Potom už vedel lepšie dýchať aj sám. Po sekcii matku čakala vážna operácia pľúc,“ dodal Krcho.
Popôrodný oxidačný stres
Peter Krcho, primár neonatologického oddelenia
- Jednou z možných komplikácií pri podávanej liečbe, ktorá je ale potrebná, je tzv. oxidačný stres. Vzniká podávaním zvýšenej koncentrácie kyslíka príliš dlhú dobu. Obzvlášť nebezpečný je v prípade nezrelých alebo nedostatkom kyslíka postihnutých novorodencov. Ak sa podáva kyslík novorodencom, tak čo najkratšie a čo najskôr treba podať už len čistý vzduch pod zvýšeným tlakom. Takto predchádzame závažným ochoreniam, ktoré sa objavujú v neskoršom období a patria medzi život ohrozujúce.