3. Nevyhnutnosť pretestovania
Aj keď rýchlotesty nezachytia všetkých infikovaných, opačný problém, teda že by vyšiel pozitívny výsledok zdravým ľuďom, sa má stávať iba minimálne. Podľa ministra práce Milana Krajniaka je riziko falošnej pozitivity iba na úrovni 0,32 %. Podľa slovenského biochemika Pavla Čekana stále prebieha globálna diskusia, ako zachytiť všetkých infekčných pacientov. „Mnohé odborné diskusie končia konštatovaním, že najlepšia cesta je kombinácia oboch testov (PCR aj antigénových - pozn. red.) a antigénové sa neodporúčajú na plošný skríning,“ napísal Čekan na sociálnej sieti.
4. (Ne)kvalita objednaných rýchlotestov
Obavila sa kritika kvality vysúťaženého tovaru za desiatky miliónov eur. Diagnostická senzitivita pri obstarávaní antigénových testov bola komisiou stanovená na minimálne 93 %. Test od víťaznej firmy Eurolab Lambda však má podľa údajov, na ktoré upozornil Miroslav Beblavý, nedostatočné parametre.
„Podľa troch nezávislých meraní v zahraničí dosahuje uvedený test takéto hodnoty (požadované v súťaži – pozn. red.) len pri ľuďoch s veľkou virálnou záťažou. Pri ostatných pozitívnych ľuďoch - chorých aj bez symptómov - hodnoty dosahujú od 70 % do 92 %!“ uviedol Beblavý s tým, že Správa štátnych hmotných rezerv nakúpila testy, ktoré nespĺňajú zmluvné podmienky, ktoré sama určila.
„Tieto testy posudzovali a vyhodnotili najlepší odborníci Slovenskej republiky a tým si myslím, že som odpovedal,“ reagoval šéf hmotných rezerv Ján Rudolf s tým, že oficiálny materiál hovorí o hodbnotách 96,52% a aj nezávislé štúdie deklarujú vyššiu minimálnu senzitivitu ako spomínaných 93%.
5. Falošná negativita
Problémom je aj spoľahlivosť antigénových testov pri plošnom skríningu. Aj samotný premiér priznáva, že zachytia iba 3 z 10 nakazených a to tých, u ktorých už infekcia naplno prepukla. Podľa premiéra to však v súčasnej situácii stačí. „Predpokladám, že v reáli 30 % z tých, ktorí by boli testovaní PCR testami a pozitívni, tých antigénovými testami na Slovensku zachytíme. Ale budú to tí, ktorí majú najväčšiu vírusovú nálož, to znamená tí, ktorí sú pre druhých ľudí najviac nebezpeční,“ priblížil premiér. Najväčšie riziko je pri tých ľuďoch, ktorým vyjde negatívny výsledok rýchlotestu, no aj tak budú už infikovaní. Preto by mali všetci naďalej dodržiavať všetky hygienické nariadenia.