Šport
Keď nie ste veľmi športový typ, skúste aspoň prechádzky. Aj chôdza je šport. A ten do tela vylučuje endorfíny a zlepšuje náladu. Ak máte v okolí les, určite ho využite, energiu dokáže dodať už samotná príroda a, samozrejme, opäť môžete zložiť rúško.
Plánovanie
Rozvrhnite si čas na prácu, oddych, hobby, kamarátov a na rodinu. Čím preplnenejší diár budete mať, tým menej času ostane na negatívne myšlienky. Dnes je ťažké mať veľa plánov, väčšina aktivít sa robiť nedá, ale možnosti sú vždy. Skúste sa naučiť variť alebo kresliť!
Príznaky depresie:
- nezáujem, ľahostajnosť, letargia
- precitlivelosť, podráždenosť
- smútok
- nerozhodnosť
- úzkosť, strach
- problémy s koncentráciou
- prepracovanosť, únava, strata energie
- znížená chuť na sex
- samovražedné myšlienky
Za každú cenu nájdite činnosť, ktorá vás teší a zlepšuje vám náladu. Pretože ak zistíte, že takú nemáte, žiadna rada nepomáha a nič vás neteší ani chvíľu, bude potrebné zamyslieť sa nad možnosťou, že nemáte jesenný splín, ale skutočnú depresiu, ktorú už bez pomoci nezvládnete.
Depresívne pocity je dôležité sledovať
Ľubomíra Izáková, prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
- Ak depresívne pocity pretrvávajú, môže ísť o vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú pomoc a adekvátnu liečbu. Neliečená depresia významne znižuje kvalitu života chorého, neumožní mu normálne fungovať a v tých najťažších prípadoch ho môže priamo ohroziť na živote. Mnohí ľudia však ochorenie podceňujú a odbornú pomoc nevyhľadajú. Často im chýba podpora rodiny a okolia.
Záujem o pomoc prudko vzrástol
Marek Madro, psychológ Internetovej poradne pre mladých IPčko.sk
- Od začiatku pandémie sme pocítili až päťnásobný dopyt po službách prvej psychologickej pomoci. Denne nás kontaktuje približne až 280 ľudí. Preto sme na situáciu okamžite zareagovali a zdvojnásobili sme počet našich psychológov. Rovnako sme rozšírili psychologickú pomoc na 24-hodinovú linku pre všetkých, ktorých pandémia zasiahla.