Samotná realizácia sa bude konať na tisíckach miest na Slovensku. Vláda by ideálne chcela, aby sa odbery robili vonku, ak to dovolí počasie. „Odberné miesta budú aj priamo vo väzení, uvažujeme nad tým, že by sa zriadili odberné miesta vo veľkých fabrikách, samostatne by mali byť otestované DSS, alebo dokonca v nemocniciach,“ vysvetlil Matovič.
Minister obrany Jaroslav Naď, ktorý operáciu zastrešuje, hovorí, že seniorom nad 65 rokov, ktorí dodržiavajú domácu karanténu, bude odporúčané, aby sa nedali plošne testovať. „Imobilní ľudia, ktorí sú mladší, môžu mestský úrad požiadať, aby ich prišiel pretestovať mobilný tím,“ povedal Naď. Naď očakáva, že jeden tím za deň pretestuje okolo 300 ľudí. Vysvetľuje tiež, že človek po teste dostane v obálke certifikát, kde bude uvedené jeho meno a potvrdenie.
Prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní Bezpečnostnej rady SR povedala, že „ak je niečo sankcionované, o dobrovoľnosti sa nedá hovoriť“. „Vnímala by som tam ústavné otázniky. Vnímam to tak, že táto téma ešte nie je uzatvorená a je to v polohe úvah a hľadania ústavného riešenia,“ dodala.
Ako to bude vyzerať na Orave a v Bardejove
Na Orave a v Bardejove bude 235 odberných miest a na nich bude pretestovaných viac ako 180-tisíc osôb. „Každé odberné miesto bude finálne posúdené miestnym okresným hygienikom, pričom testovať sa bude iba v priestoroch, ktoré budú takto schválené,“ tvrdí ministerstvo. Na testovaní bude pomáhať viac ako 2 500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov.
Testovať bude vždy výhradne zdravotnícky personál, výsledok odovzdá každému testovanému osobne v zalepenej obálke. V prípade pozitívneho výsledku testu budú súčasťou oznámenia aj ďalšie informácie a povinnosti. „Postup testovania bude organizovaný v jednom smere a tak, aby testované osoby nestáli v tom istom priestore. V prípade, že to podmienky dovolia, bude testovanie realizované v exteriéri,“ tvrdí ministerstvo.
Nejde o absolútnu dobrovoľnosť
Róbert Bános, advokát
- V prípade, ak niekto dobrovoľne odmietne ísť na test ochorenia COVID-19, ide o jeho vlastné rozhodnutie, no v tom prípade, v záujme verejného zdravia a vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu, bude povinný absolvovať 10-dňovú karanténu. Pokiaľ však otestovaným budú poskytnuté určité výhody a neotestovaní budú, naopak, znevýhodnení, nepôjde už o absolútnu dobrovoľnosť, pretože rozhodnutie každého, kto sa pôjde otestovať, bude urobené, dá sa povedať, pod tlakom možných znevýhodnení.