Mnohé firmy aj živnostníci tak prichádzajú o zdroje príjmu. Rezort práce reaguje a tým, ktorí majú znížené príjmy, ponúka kompenzácie. Kto a kedy môže získať peniaze od štátu a na akú kompezáciu bude mať nárok? Oproti prvému kolu dostanú prevádzky viac peňazí.
Pomoc rezortu práce na udržanie pracovných miest a na zníženie následkov opatrení proti šíreniu koronavírusu môžu využiť nielen firmy, ale aj živnostníci. Podľa toho, ako im poklesnú tržby, môžu získať od 270 až do 810 eur v rámci opatrenia číslo dva. V rámci ďalšieho opatrenia je možné získať pevnú sumu 315 eur. Optroti prvému kolu štát sumy navýšil a doplnil aj ďalšie zmeny.
„V novom projekte „Prvá pomoc plus“ môže čerpať príspevok podľa opatrenia č. 2 aj takáto SZČO, výška príspevku sa jej však zníži o výšku čistého príjmu, ktorý má z pracovného pomeru,“ uviedla Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska. Ako vysvetlila, žiadosti budú môcť podávať živnostníci od začiatku budúceho mesiaca, ale peniaze dostanú spätne aj za október. Aj napriek pomoci si pandémia vybrala svoju daň.
„Len za obdobie mesiacov jún a júl zatvorilo živnosť 10-tisíc Slovákov. Keďže nie je aktuálne vidieť, že by sa situácia s pandémiou zlepšovala, očakávame, že do konca roka mesačné prírastky ešte porastú,“ obáva sa Petra Štěpánová z Bisnode. Ako dodala najvyšší úbytok je v stavebníctve a kovovýrobe.
5 zásad o pomoci
Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska
- SZČO (živnostník) bude môcť čerpať v rámci dvoch opatrení: č. 2 a č. 4.
- Žiadosť bude SZČO podávať elektronicky cez stránku www.pomahameludom.sk.
- Ak už živnostník čerpal príspevky v rámci prvej vlny, podpíše len dodatok k zmluve o navýšení príspevkov.
- Fyzicky sa budú dať podávať žiadosti od 1. 11. 2020 s tým, že SZČO si môže nárokovať príspevok už od 1. 10. 2020, nie až od 15. 10. 2020, keď došlo k zavedeniu opatrení.
- Čerpať budú môcť SZČO, ktoré svoju činnosť začali vykonávať najneskôr 2. 9. 2020.
Opatrenie s poistením
- Nárok na príspevok majú SZČO, ktoré sú nemocensky a dôchodkovo poistené (povinne alebo dobrovoľne) v Sociálnej poisťovni, naďalej podnikajú (napr. ak majú živnosť, nezrušili ju ani nepozastavili), a ktoré majú v príslušnom mesiaci pokles tržieb najmenej o 20 %. V novom projekte môže SZČO čerpať príspevok, aj ak má príjem z pracovného pomeru. Suma sa však o tento príjem zníži.
Opatrenie bez poistenia
Nárok na príspevok majú SZČO, ktoré nie sú nemocensky a dôchodkovo poistené v Sociálnej poisťovni, naďalej podnikajú (napr. ak majú živnosť, nezrušili ju ani nepozastavili) a nemajú z podnikania žiaden príjem. V opatrení 4B majú nárok na príspevok fyzické osoby, ktoré sú jediným spoločníkom, pričom musia splniť viacero podmienok.
Výška príspevku je 315 eur.
Peniaze od štátu pomáhajú
Podľa posledných zverejných údajov poklesla v septembri nezamestnanosť o 0,17 % a dosiahla úroveň 7,43 %, čo je lepšia situácia, ako sa očakávalo. „Som veľmi rád, že sme prvú pomoc v prvej vlne nastavili tak, že za august a za september nám klesla nezamestnanosť. Za september ani v čase najväčšej ekonomickej konjunktúry, ktorá tu bola minulý rok, nezamestnanosť neklesla. Opatrenia, ktoré sme pripravili po prvej vlne, jednoducho zabrali a preto v nich pokračujeme aj počas aktuálnej druhej vlny. Dokonca pomoc zvyšujeme, aby sme pomohli ochrániť čo najviac pracovných miest a udržať podnikanie SZČO,“ povedal Milan Krajniak, minister práce.