Ak sa ich rozhodnete oberať, urobte tak do príchodu prvých mrazov. Vtedy totiž obsahujú najviac vitamínov. Využiť ich môžete aj na prípravu čaju, lekváru, omáčok či sirupov.
Čaj
Umyté šípky vysušte pri teplote 60 stupňov. Horúcou vodou zalejte celé alebo rozdrvené šípky. Nechajte lúhovať 5 až 10 minút. Čaj môžete lúhovať aj v studenej vode. Zachováte v ňom tak viac vitamínu C. Pripravte sa však na to, že takéto lúhovanie trvá pol dňa až celý deň.
Šípkový lekvár
Na 1 kg šípok potrebujete 0,5 kg cukru a 1 balenie želírovacieho prípravku. Umyté a očistené šípky zalejeme vodou. Varíme do zmäknutia. Rozmixujeme a prepasírujeme. Šípkovú kašu nakoniec povaríme s cukrom a želírovacím prípravkom. Ešte teplý plníme do zaváraninových pohárov.
Sirup
Budete potrebovať 1 kg šípok, 1,5 kg kryštálového cukru a 2 litre vody. Umyté a rozdrvené šípky zalejte vodou a nechajte vrieť 10 minút. Rozvarené šípky preceďte cez gázu. Tekutinu doslaďte a zahrievajte na miernom ohni, aby sa cukor rozpustil. Hotový sirup nalejte do fliaš a uchovajte na chladnom a tmavom mieste.
Omáčka
Tri polievkové lyžice šípkového džemu povaríme s 1,5 dl bieleho vína. Dochutíme kúskom celej škorice, klinčekmi a citrónovou šťavou. Na záver môžeme zjemniť kúskom masla.
Kedy zbierať
Vhodné obdobie je práve teraz, ale len do obdobia prvých mrazov. Potom strácajú vitamíny. Pri sušení pozor, aby nesplesniveli.
Obsahujú: Vitamíny C, B1, B2, P, sú bohaté na pektíny, triesloviny, organické kyseliny, silice, železo, vápnik a flavonoidy.