Túto možnosť pripustil aj premiér Igor Matovič. Definitívne slovo by mali mať pri konečnom verdikte odborníci. Na čo sa máme pripraviť a ako tento krok hodnotia odborníci?! Už v nasledujúcich dňoch sa máme podľa premiéra Igora Matoviča pripraviť na to, že počet nových prípadov nakazených koronavírusom prekročí hranicu 3 000 ľudí. Nasledujúci týždeň by ich mohlo byť 4 000 a o dva týždne ešte o tisícku viac.
Problém sme sa rozhodli pred niekoľkými dňami hasiť celoplošným testovaním národa. „Zdravie ľudí je však prioritné. Za tejto situácie v horizonte štyroch týždňov bude obsadených 5 000 lôžok. Aktuálny stav infikovaných v nemocniciach bol v utorok 844, “ hovorí premiér s tým, že na testy odmietajú ísť hlavne tí, ktorí o koronavíruse uvažujú ako o chrípočke a mali by zostať v karanténe. A práve sankcie sa nepozdávajú ani odborníkom.
Nepremyslený krok?
Po zverejnení informácie, že ak niekto odmietne ísť na test, pôjde do karantény, sa však ozvali hlasy, že to po právnej stránke nebude také jednoduché. „Ak má byť za niečo sankcia, najprv musí byť uložená povinnosť, za ktorej nesplnenie je možné uložiť sankciu. Ja neviem, ako to mienia naformulovať, ale mám o tom vážne pochybnosti,“ povedal pre Nový Čas bývalý ústavný sudca Eduard Bárány.
Problémy a otáznu úspešnosť celoplošného testovania si zrejme začal uvedomovať aj predseda vlády, ktorý pripustil, že v hre je aj ďalšia možnosť. „Ak sa ukáže, že to právne nie sme schopní zrealizovať, v tom prípade bude tendencia ísť lockdownom,“ potvrdil na tlačovej konferencii s tým, že koalícia naďalej podporuje testovanie. Posledné slovo by mali mať podľa neho odborníci z pandemickej komisie, ktorých odporúčanie by následne schválil Ústredný krízový štáb.