Čo prinesie lockdown?
Kým na Slovensku sa s myšlienkou lockdownu ešte len pohrávame, v Česku ho už oddnes zaviedli. Zatvorí sa u nich maloobchod, vo veľkých nákupných centrách ostanú otvorené predajne potravín, drogérie a lekárne. obmedzí sa pohyb ľudí s výnimkou ciest do práce, na nákupy, k lekárom či za rodinou. Pohyb v prírode či vycestovanie na chalupu je možné pre najviac dve osoby, výnimkou sú príslušníci jednej domácnosti.
Niečo podobné by čakalo aj Slovensko a to zrejme na dlhé tri týždne. „Vychádzali by sme von len v nevyhnutnej situácii, nákup raz do týždňa, ísť na prechádzku so psom, a do práce by chodili len lekári, zdravotné sestry či pracovníci elektrární,“ prezradil Matovič. Pre Slovensko by to však znamenalo obrovské ekonomické škody. „Lockdown spôsobí 80 - 100 miliónov škody denne, to si Slovensko nemôže dovoliť,“ priznal premiér.
Strašenie ľudí?!
Primátor Kežmarku Ján Ferenčák hovorí, že ak vláda upúšťa od myšlienky plošného testovania a zvažuje lockdown, je to výsledok toho, že nedokázala zodpovedať otázky samospráv k testovaniu. Dovčera podľa jeho slov napríklad Kežmarok nikto nekontaktoval a neinformoval.
„To, že dnes vláda prišla na to, na základe otázok od samospráv, že spustiť takéto masové testovanie v takom rozsahu je nereálne, smeruje práve k tomu výsledku, že zvažuje ustúpiť od zámeru plošného testovania,“ povedal. Do Matoviča sa pustil líder najsilnejšej opozičnej strany Peter Pellegrini. Ten tvrdí, že premiér riadi krajinu spôsobom „ak neposlúchate, tak budete potrestaní“, a myslí si, že je sultán s neobmedzenou mocou. „Lockdown je snaha vystrašiť občanov a tlačiť ich k múru,“ uzavrel.
Zostanú otvorené hranice?
O definitívnom verdikte môže rozhodnúť aj pilotné testovanie počas najbližšieho víkendu na Orave a v Bardejove. Minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že budú musieť prijať dôsledné opatrenia a testovanie na hraniciach. „Bolo by nerozumné, aby sme tu pretestovali celý národ, a potom nechali cez hranice voľne prechádzať ľudí, ktorí môžu byť infikovaní,“ ozrejmil.
Minister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že otázka hraníc je stále otvorená. Nie je zatiaľ jasné, či pre potreby testovania na hraniciach neuzavrú dočasne niektoré priechody. Minister zatiaľ nevedel povedať, koľko odberných tímov by na hraniciach malo byť. „Radšej nech sú kolóny na hraniciach, než by nám malo zlyhať zdravotníctvo,“ dodal.