Plošné testovanie alebo zatvorenie krajiny. Pri narastajúcom počte infikovaných novým koronavírusom, medzi ktorými sú aj zdravotníci, sa po testovaní Slovákov čoraz viac začína skloňovať lockdown Slovenska.
Henrieta Hudečková, hlavná epidemiologička
- Ja si myslím, že úplne totálny lockdown momentálne ešte nemá význam. Opatrenia máme dobre nastavené aj keď je pravda, že to stúpa. Ešte sme mali v rezerve nejaké opatrenia ako zákaz večerného vychádzania, a to preto, aby sa obmedzili nočné návštevy. A ešte aj ďalšie veci, ktorými sa dá obmedziť mobilita ľudí. Lebo je otázne, čo si máme pod tým lockdownom predstavovať, lebo Taliani to mali niekoľko mesiacov nastavené tak, že jedenkrát za týždeň jeden z rodiny mohol ísť do obchodu.
Zuzana Krištúfková, epidemiologička
- Vývoj súčasnej epidemiologickej situácie vyžaduje ďalšie opatrenia,
lockdown je jedno z nich. Potrebujeme znížiť počty chorých, pretože
onedlho nebudú stačiť zdravotnícke zariadenia ošetrovať tých, ktorí vyžadujú hospitalizáciu. Môžeme lôžka reprofi lizovať, ale musíme si uvedomiť, že budú trpieť pacienti chorí na iné choroby. Môžeme stavať poľné nemocnice, ale obávam sa, že nebude stačiť zdravotnícky personál.
Otvoriť galériu
Martin Vlachynský, analytik INESS Martin Vlachynský, analytik INESS
Zdroj: getty images
- Za 365 dní vznikne na Slovensku HDP zhruba 100 miliárd. Čiže každé 3- 4 dni je to škoda okolo miliardy, ak by bola komplet celá ekonomika zavretá. Teraz by zrejme celá zavretá nebola, časť fabrík by bola možno obmedzená, ale aj tak môžeme hovoriť o škodách 100 miliónov denne. 2 - 3-týždenný lockdown by znamenal škody okolo 2 miliárd eur. Slovenský rozpočet je už tak napätý, Je ťažké odhadnúť, kedy sa z tohto spamätáme.