Koná sa krátko pred víkendovými komunálnymi voľbami, čo sa stalo terčom kritiky na sociálnych sieťach, uviedla agentúra AFP.
Niektorí voliči z Donbasu poslancom vyčítali, že nedokážu riešiť problémy tohto regiónu, ktorý je naďalej dejiskom lokálnych ozbrojených zrážok medzi armádou a proruskými separatistami z tamojších samozvaných republík - Doneckej a Luhanskej.
Poslankyňa Jevhenija Kravčuková, ktorá s kolegami išla do regiónu Donbas, pre AFP vysvetlila, že "cesta bola odporúčaná, ale dobrovoľná". Cieľom výjazdu je "priama komunikácia" s vojakmi bojujúcimi na frontoch a miestnymi obyvateľmi. Vyhlásila tiež, že návšteva nesúvisí s nadchádzajúcimi voľbami.
Zelenskyj, ktorý je pôvodným povolaním herec a zabávač, v roku 2019 presvedčivo vyhral prezidentské voľby - okrem iného aj vďaka svojmu hlavnému prísľubu, že sa zasadí za urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.
Jeho strana Sluha ľudu má síce v parlamente absolútnu väčšinu, ale voliči na východe Ukrajiny sa hlásia skôr k proruským politickým hnutiam. Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Zelenského stranu podporuje v Doneckej a Luhanskej oblasti len okolo desať percent voličov.
Ukrajinská volebná komisia spočiatku označila tzv. okupované územia Donbasu, ako aj územia kontrolované Ukrajinou v blízkosti demarkačnej čiary za regióny, kde nie je možné uskutočniť komunálne voľby. Neskôr však toto stanovisko zmenila a rozhodla, že miestne voľby sa budú konať aj v niektorých Ukrajinou kontrolovaných oblastiach Doneckej a Luhanskej oblasti. Občania budú pritom voliť len poslancov okresných zastupiteľstiev, nie poslancov zastupiteľstiev na nižšej úrovni.