Informovala o tom agentúra AP.
Pazuello o nákupe v hodnote dvoch miliárd brazílskych realov (300 miliónov eur) informoval verejnosť spolu s Joaom Doriaom, guvernérom štátu Sao Paulo a politickým oponentom brazílskeho prezidenta. Štát Sao Paulo na vývoji vakcíny spolupracuje s čínskou farmaceutickou spoločnosťou SinoVac, ktorá priamo na mieste vykonáva klinické testy.
"Občania Brazílie nebudú nikoho pokusnými králikmi," uviedol Bolsonaro na sociálnej sieti a dodal, že očkovacia látka CoronaVac ešte neprešla skúšobným procesom. "Rozhodol som, že takúto vakcínu nekúpime," uzavrel.
Nákup zásob nádejných vakcín pre prípad, že sa jedna z nich preukáže ako účinná, je bežnou praxou. Táto investícia je však v prípade neúspecu väčšinou nevratná. V júni tohto roku brazílska vláda oznámila nákup 100 miliónov dávok vakcíny, ktorú vyvíja anglicko-švédska firma AstraZeneca.
Brazília eviduje viac ako 153 000 úmrtí na následky choroby COVID-19, viac obetí majú len USA. Dovedna sa v tejto juhoamerickej krajine vírusom SARS-CoV-2 nakazilo 5,2 milióna ľudí, pričom vyšší počet infekcii evidujú len India a USA.
Bolsonaro a Doria majú napäté vzťahy od začiatku pandémie. Guvernér najľudnatejšieho brazílskeho štátu zaviedol epidemiologické opatrenia v súlade s odporúčaniami odborníkov, za čo ho prezident kritizoval a oponoval mu, že ich dopad na ekonomiku môže zabiť viac ľudí ako choroba COVID-19. Doria, ktorý v roku 2018 podporil Bolsonarovu kandidatúru na post prezidenta, bude možno jedným z jeho vyzývateľov v budúcich voľbách v roku 2022, píše AP.