Uviedol to v reakcii na klimatickú petíciu s viac ako 120.000 podpismi, ktorú vo štvrtok aktivisti odovzdali parlamentu. "Keď zvládneme nový koronavírus, keď zvládneme, aby nám neskolaboval zdravotnícky systém, tak sa potom môžeme baviť o všetkom možnom. Teraz je všetko podružné," povedal Kollár. Dodal, že v súčasnosti je pre neho dôležitá záchrana životov a ekonomiky.
Súhlasí však s tým, že problém klimatickej krízy treba riešiť a ciele v petícii považuje za správne. "Pokiaľ sa nebudeme šetrnejšie správať k planéte, tak naše deti nebudú mať čo dýchať, nič tu nevyrastie a život, ako ho poznáme, skolabuje," poznamenal predseda parlamentu. Deklaroval však, že sa o téme chce rozprávať s vládou a ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽANO) a spoločne pripravia deklaráciu.
Kollár poukázal aj na to, že Slovensko je členom Európskej únie a v prípade klimatickej zmeny bude celá Únia ťahať za jeden povraz. "Nevidím dôvod, prečo by sme sa tomu mali vymykať," podotkol.
Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100.000 občanov, prerokuje NR SR v pléne. Predseda parlamentu má 30 pracovných dní na to, aby postúpil petíciu na prerokovanie a zaujatie stanoviska gestorskému výboru NR SR.
Iniciatíva "Klíma ťa potrebuje" spustila petíciu "Za klímu, za budúcnosť" koncom septembra. Žiadajú v nej poslancov NR SR, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040. Zároveň chcú, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom petície je žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov EÚ.