Domáci špekulujú, že išlo o vyústenie nejakého konfliktu a desia sa, čo bude nasledovať. Polícia vo štvrtok na mieste zaisťovala stopy v súčinnosti s hasičmi, ktorí však ešte nevedia, akú silnú kyselinu zatiaľ neznámy páchateľ použil. Podľa rozleptaných kovových zvončekov však nešlo o slabú látku a na vchodové dvere preto vylepili odkaz, aby si nevybavovali účty v spoločných priestoroch. Vo štvrtok boli na mieste muži zákona aj hasiči. Zaisťovali okolie vchodu, kde boli zvyšky silnej, no zatiaľ presne nešpecifikovanej kyseliny.
„Môžeme potvrdiť, že dnešného dňa sme prijali oznámenie o obliatí zvončekov jedného z bytových domov na Ulici Jána Stanislava v Bratislave neznámou látkou, ku ktorému malo v zmysle oznámenia prísť pred dvoma dňami. Hodnovernosť oznámenia policajti preverili a potvrdili, pričom tento prípad v súčasnosti objasňujú ako podozrenie zo spáchania priestupku proti majetku,“ potvrdila hovorkyňa krajskej polície Veronika Slamková. Nový Čas na mieste zistil, že obliate zvončeky vykazovali veľké známky poškodenia a miestami boli celkom rozleptané.
Rozliatiu predchádzali vyhrážky
Podľa obyvateľov tam prednedávnom visel výhražný odkaz, na ktorom stálo: „Prídem si po teba!“ Autor mal navyše dokresliť aj kostru. „Keď som prichádzala, boli tu policajti, ktorí ma upozornili, že je tu niečo vyliate, že sa nemám zastavovať a mám ísť domov. Nepovedali, ani čo tu bolo rozliate. Všimla som si ešte oznámenie na dverách asi od niektorého zo susedov, že si tu niekto vybavuje účty,“ povedala jedna z obyvateliek bytovky.
Ostatní obyvatelia odkazujú podľa oznámenia na dverách páchateľovi, že v prípade, ak by sa plánoval vrátiť, má si účty vybavovať mimo budovy. „Radi by sme upozornili človeka, ktorý si tu s niekým ,,vybavuje účty‘, že zatiaľ ako dôsledok celá bytovka, a teda ľudia, čo s tým nič nemajú, majú nefunkčné zvončeky. Plus môžu byť na zdraví a živote ohrozené malé deti a ostatní ľudia žijúci v tomto vchode,“ napísal jeden z miestnych. O akú kyselinu šlo, odhalí až chemická analýza.
Akú žieravinu mohol vyliať?
Kyselina chlorovodíková
Technický názov je kyselina soľná. Je to čistý, bezfarebný vodný roztok plynného chlorovodíka. Je to vysoko žieravá silná anorganická bezkyslíkatá kyselina s rozmanitým priemyselným použitím. Prirodzene sa síce vyskytuje v žalúdočnej šťave, no v bezpečnom množstve. Začala sa vyrábať aj synteticky. V začiatkoch priemyselnej revolúcie a používa sa v chemickom priemysle ako chemický reaktant v širokom spektre výroby vinylchoridu pre PVC a MDI/TDI pre polyuretán. Má tiež množstvo použití v malých pomeroch pri domácom upratovaní, výrobe želatíny, prídavných látkach v potravinách, odvápňovaní a pri výrobe kože. Ročne sa vyrobí okolo 20 miliónov ton.
Kyselina sírová
Kyselina sírová je bezfarebná olejovitá kvapalina bez zápachu, silne hydroskopická. Pri styku s organickými látkami (drevo, celulóza, bavlna, papier... ) látka prudko reaguje za súčasného uvoľnenia tepla, ktoré vedie ku karbonizácii látky. Horenie je možné, pričom sa tvorí jedovatý oxid siričitý. Kovy sú silne korodované, pričom sa ľahko tvorí horľavý vodík. Pary kyseliny spôsobujú pálenie a bolesti v očiach, pálenie v nosohltane, záchvaty kašľa a dusenie. Na postihnutých miestach tela zostávajú ťažko sa hojace rany a po prehltnutí malého množstva nastávajú silné bolesti v zažívacom trakte, vracanie a šok.
Pri dlhšom kontakte degradujú tkanivá
Profesor Ján Híreš, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie v Bratislave
- Kontakt s takými silnými kyselinami spôsobí popáleniny, akoby ste sa popálili ohňom. Výsledkom je, že sa zošúpe koža. V závislosti od sily a dĺžky kontaktu poškodenie prestupuje tkanivami a degraduje ich. Treba rýchlo po kontakte zasiahnuté miesto oplachovať vodou a ihneď vyhľadať lekárske ošetrenie.