Vo štvrtok o tom informovala katarská televízia al-Džazíra s odvolaním sa na správu súkromnej mimovládnej organizácie Dánska rada pre utečencov (DRC). Tá minulý týždeň zhromaždila výpovede viac ako 70 utečencov z migračného tábora Miral, ktoré sa nachádza v Bosne a Hercegovine neďaleko chorvátskych hraníc.
Chorvátske orgány už dlhšiu dobu čelia kritike zo strany ľudskoprávnych organizácii za to, že pri vracaní utečencov používa násilie.
V jednom zo svedectiev sa uvádza, že chorvátska polícia zadržala štyroch afganských migrantov vo veku 16 - 24 rokov a odviezla ich na neznáme miesto, kde ich odovzdala desiatim ozbrojeným osobám, ktoré mali tváre zahalené kuklami. Tí migrantom prikázali, aby sa vyzliekli a následne ich oblečenie a iné veci spálili. Utečenci si potom museli ľahnúť na zem tvárou dole, po čom ich neznáme osoby fyzicky napadli. Jedného migranta zahalené osoby mali pohlavne zneužiť.
Správa opisuje i ďalšie incidenty, počas ktorých chorvátski policajti migrantom zobrali peniaze, mobilné telefóny a iný majetok. Utečenci taktiež opisujú, ako ich bili železnými tyčami, drevenými palicami, opaskami a päsťami, pričom viacerí utrpeli vážne zranenia.
Zoskupenie mimovládnych organizácii Sieť pre monitorovanie násilia na hraniciach (BVMN) v stredu zverejnilo vlastnú správu, v ktorej uvádza, že z oblasti mesta Cetingrad chorvátska polícia od 3. októbra odsunula 36 utečencov, pričom tiež použila násilie.
Ľudskoprávne organizácie v minulosti obvinili európsku pohraničnú agentúru Frontex, že si neplní svoje povinnosti v oblasti ochrany ľudských práv na hraniciach.
Írska europoslankyňa Clare Dalyová pre al-Džazíru uviedla, že napriek tomu, že Európska komisia bola o údajných nezákonných postupoch chorvátskych orgánov informovaná, naďalej ich financuje. Európska únia je rovnako zodpovedná, "ako tí, čo spáchali tieto kruté činy," dodala Dalyová.