V tlačovej správe to uviedol riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Dušan Karaska. Hoci ŠOP presadzovala nulovú kvótu na odstrel vlka, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) v piatok rozhodlo o tom, že v poľovníckej sezóne 2020/21 bude povolený odstrel 50 jedincov vlka dravého.
„Uviedli sme, že nebol zistený súvis medzi výškou odstrelu a miestom výskytu škôd, resp. celkovou výškou škôd na domácich zvieratách. Škody na nich totiž od roku 2016 stagnujú napriek tomu, že sa kvóta odstrelu vlka v posledných rokoch znižovala,” povedal Karaska.
ŠOP tiež deklarovala záujem o stretnutie so zástupcami chovateľov domácich zvierat, najmä oviec a kôz. Účelom stretnutia má byť vykonanie preventívnych opatrení na znižovanie škôd spôsobených vlkom a aj zlepšenie postupu pri uplatňovaní náhrad škôd spôsobených touto šelmou.
Karaska dodal, že na Slovensku narastá uhrádzanie škôd na zveri poľovníckym združeniam s tým, že v roku 2019 sa uhradilo viac poľovníkom, než poľnohospodárom. V iných krajinách sú podľa neho preplácané len škody na hospodárskych zvieratách, nie poľovnej zveri. Karaska uviedol, že poľovná zver v súčasnosti dosahuje vysoké počty a v poľnohospodárstve a lesníctve robí ďaleko vyššie škody ako vlk. „Je to veľmi zlé, lebo škody spôsobené zverou sú i viac ako desaťnásobne vyššie, ako škody vlkom,” uzavrel.
Rezort životného prostredia nepovažuje za dôležitý argument, že vlk dravý spôsobuje významné škody na hospodárskych zvieratách alebo lesnej zveri. Vysoká či diviačia zver spôsobila podľa MŽP v roku 2019 poľnohospodárske škody vo výške 17 miliónov eur, no vlk svojím lovom lesnej zveri či hospodárskych zvierat zapríčiňuje ujmu štátu a vlastníkom na hospodárskych zvieratách 30.000 - 40.000 eur ročne.
MPRV má však rozdielne čísla. Podľa rezortu je ročne napadnutých a stratených viac ako 1500 kusov oviec. Podľa odhadovaných výpočtov Združenia chovateľov oviec a kôz vlk spôsobuje ročne škodu na ovciach až vo výške 500.000 eur. V tejto sume však nie sú zahrnuté nepriame škody ako pokles produkcie mlieka v období po útoku na stádo. Útoky v čase pripúšťacieho obdobia spôsobujú stres, ktorý negatívne vplýva na oplodnenie, čo sa následne prejavuje na nízkych reprodukčných ukazovateľoch v chove oviec. Ďalšie náklady musia chovatelia vynaložiť na zvýšenú ochranu stád.