Kým väčšina vakcín využíva oslabenú verziu vírusu, ktorá vyvolá imunitnú reakciu, táto oxfordská pracuje inovatívnym spôsobom. Telu dodá informácie o proteíne koronavírusu, ktoré si bunky imunitného systému nakopírujú vo veľkom množstve. Keď sa s ním stretnú, okamžite zareagujú. Doterajšie testy preukázali, že prenos informácií o proteíne funguje perfektne a bunky si ho kopírujú v nepozmenenej podobe.
Výsledkom je silná imunitná reakcia pri testovaných dobrovoľníkoch. Napriek dobrým výsledkom a aj v prípade ideálneho priebehu ďalších potrebných testov sa však podľa odborníkov podarí spustiť výrobu najskôr okolo Vianoc a vo väčšom množstve bude vakcína dostupná až v priebehu budúceho roka.
Testy oxfordskej vakcíny dočasne prerušili po tom, čo počas nich zomrel jeden z účastníkov. Išlo o dobrovoľníka, brazílskeho lekára João Pedra R. Feitosu († 28). Skúmanie okolností však potvrdilo, že nešťastný muž bol v kontrolnej skupine, ktorá dostávala placebo, a nie vakcínu. Jeho smrť s vakcínou teda nesúvisí a testy už medzitým opäť obnovili.