Lopúch veľký je dvojročná rastlina. Stačí si vyjsť na menšiu prechádzku a zbadáte ho rásť pri plotoch, lesných cestách či pri staveniskách. Jeho priaznivé účinky na zdravie sú známe už stovky rokov a aj keď v našich končinách je neraz považovaný za burinu, v Japonsku, na Sibíri či Kaukaze ho bežne pestujú v záhrade ako zdravú zeleninu. Pochutnať si možno na mladých listoch i stopkách, dôležitý je i koreň rastliny.
Koreň lopúcha je najmä v prvom roku jeho rastu veľmi šťavnatý a po uvarení alebo opečení vhodný na jedenie. Po vysušení a rozomletí na múku sa dá z neho dokonca upiecť chlieb, možno ho použiť ako rastlinnú náhradu kávy alebo ho primiešať do polievky.
Lopúch pre zdravie
V ľudovom liečiteľstve je lopúch známy ako účinný čistič krvi, ale aj ako liek na mnohé nepríjemné kožné ochorenia. V lopúchu sa nachádzajú esenciálne a mastné oleje, alkaloidy, živice, triesloviny, pektínové a horké látky, i glykozidy, je tiež zdrojom bielkovín, škrobov, ale aj inulínu a cukru a mnohých vitamínov ako sú B, C, D a E, karoténu a minerálov.
Ich jedinečná kombinácia pomáha pri hojení rán a jaziev, ale aj pri potení a očiste organizmu od jedov. Organizmus pri liečbe lopúchom lepšie zvláda rôzne zápaly na slizniciach, ale aj v dýchacích cestách či tráviacom trakte. Ocenia ho aj pacienti s chorým žlčníkom, pankreasom, pečeňou či obličkami, hlavne pri kameňoch.