Recepty
Budete potrebovať 5 gramov postrúhaného koreňa, ktorý zalejete pol litrom horúcej vody. Nechajte odstáť napr. počas noci. Následne nápoj počas dňa postupne pite. Pomôže pri obličkových a močových kameňoch, ale aj pri vredoch žalúdka, gastritíde či pri očistných kúrach.
Pri príprave šťavy sa odšťavia jarné lopúchové listy. Stačí užiť jednu lyžicu pred jedlom. Je liekom pri rôznych problémoch so žlčníkom a pečeňou, šťavou však možno potierať aj zapálenú pokožku, popáleniny či vyrážky.
Možno ním liečiť podráždenia pokožky, napríklad vyrážky, ale aj dermatózy. Odvar sa používa iba na vonkajšiu aplikáciu a posilňuje aj rast vlasov. Pripravte si PL postrúhaného koreňa a pridajte dve šálky vody. Varte pol hodiny a tekutinu preceďte. Postihnuté miesta natierajte pred spaním. V odvare sa však môžete aj vykúpať, hlavne ak trpíte reumou, boľavými kĺbmi či artritídou.
Je známym liekom v našich končinách. Lieči hlavne problémy so žalúdočnými vredmi a dvanástnikom. Rastlinu lopúcha treba podľa receptu zbierať na začiatku kvitnutia, následne vysušiť. Pije sa nálev z PL sušenej rastliny v šálke vody, ideálne ráno nalačno zhruba tri týždne.
- Lopúch väčší (Arctium lappa) i jeho blízki príbuzní lopúch menší a plstnatý (Artctium minus/tomentosum) majú liečivé účinky.
- Konzumujú sa z neho listy, stopky, korene, vrcholky kvitnúcich bodliakov.
- Možno ho použiť ako potravinu.
- Pri liečbe sa užíva vnútorne i zvonka aplikáciou na pokožku či do vlasov.
- Korene možno upiecť, vypražiť, pripraviť ako polievku alebo vysušiť a pomlieť na „múku“.
- Výhonky a mladé listy použite do šalátov alebo usušte a používajte ako korenie.
- Listy zbierame zjari, korene na jeseň prvého roku alebo na jar druhého roku než rastlina vyženie nové listy. Kvety od júna do septembra.