Od bedekra Gurmán na Slovensku získala niekoľko významných hodnotení, medzi nimi aj najlepšia Prémiová reštaurácia roka a aj Tri zlaté vidličky pre rok 2020. Jozef získal ocenenie Najlepší kuchár roka. Nečudo, jeho dobroty ocenili aj anglická kráľovná Alžbeta II., monacké knieža Albert II., spevák Eros Ramazzotti či skupina Limp Bizkit. O svojich začiatkoch a úspechoch prehovoril pre Nový Čas.Jozef vedie reštauráciu UFO už viac ako 10 rokov.
Na svojich cestách varil aj pre tých najväčších prominentov. UFO pod jeho vedením získalo v posledných rokoch od bedekra Gurmán na Slovensku niekoľko významných hodnotení. „Ceny Gurmán Award - Reštaurácia roka, Šéfkuchár roka, ako aj Tri zlaté vidličky sú naše tri najvýznamnejšie gastro ocenenia,“ prezradil prestížny kuchár. Dodal, že bez skvelého tímu by to nedosiahli.
„Počas kariéry dúfate, že to, čo robíte, má zmysel a raz by to k takémuto hodnoteniu mohlo viesť,“ priznal Jozef, ktorý má bohaté skúsenosti zo zahraničia. „Aj naši sa už zaujímajú o to, z akých surovín je jedlo pripravené,“ vysvetľuje. Začíname vraj preferovať kvalitu nad kvantitou. „Každý deň varím pre výnimočných hostí. Bez toho, aby sme ku každému nepristupovali výnimočne, by naša reštaurácia nebola tam, kde je,“ prezradil tajomstvo úspechu.
Všetky suroviny sú už vymyslené. „Kľúčom pre kreatívne jedlo je spojiť aj to nespojiteľné a zabudnúť na limity,“ vraví Jozef. Pri začiatkoch mal idoly. „Vzorom mi boli Jamie Oliver a Gordon Ramsey, ktorých jednoduché a krásne varenie dodnes obdivujem,“ povedal s tým, že nemôže zabudnúť ani na slovenských kolegov. Varenie ho priťahovalo od detstva. „Už ako chlapec som sa mame motal pri varení a ochutnával jej dobroty,“ smeje sa elitný kuchár, ktorý kariéru odštartoval na výletných lodiach plaviacich sa po Európe.
Relax na rybách
Jozef sa každú voľnú chvíľu snaží venovať rodine. „Teraz je toho voľného času viac. Pravou psychohygienou je pre mňa rybačka s dobrým priateľom a kolegom Michalom Majerským,“ prezradil. Rešpektuje boj proti pandémii a nemá problém sa prispôsobiť opatreniam. „Vedeli sme sa prispôsobiť noseniu rúšok, pravidelnej dezinfekcii na prevádzke či obmedzeniu počtu hostí.
Úplné uzatvorenie reštaurácií bez štátnej pomoci však pre ne môže byť likvidačné,“ myslí si. Príklad vidí vo Viedni. „Pomoc by napríklad mohla fungovať podobnou formou ako v hlavnom meste Rakúska, kde obyvateľom štát rozdával vouchery na konzumáciu v reštauráciách a rodiny tak motivoval k ich návšteve,“ uzavrel oceňovaný majster varešky.