Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
26.10.2020 11:26 | Správy | Peniaze
Foto

Koronakríza zasiahla i výrobcu nábytku z Pravenca: Stratili sme 600-tisíc eur, naspäť dostali 64-tisíc

Pandémia nového koronavírusu sa dotkla i výrobcu stoličiek a nábytku v Pravenci (okres Prievidza). Spoločnosť Paspol zaznamenala pokles objednávok a s tým súvisiaci pokles tržieb o približne 600 000 eur, k prepúšťaniu zamestnancov nepristúpila.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

"Robíme približne 10 000 pivných setov ročne, ktoré dodávame najmä pivovaru Heineken. Od marca, keď prišla kríza, nám táto výroba prakticky padla," povedal pre TASR čiastkový majiteľ a konateľ firmy Jaroslav Krcho. Počas siedmich mesiacov tak spoločnosť podľa neho prišla približne o 30 percent tržieb.

Firma požiadala o podporu štátu v súvislosti s poklesom tržieb, ktorú podľa Krcha bez problémov dostala. "Bol som prekvapený, že peniaze nám prišli do týždňa. Z tých siedmich mesiacov sme si dokázali zobrať dotáciu na päť, na dva mesiace nie, keďže sme v nich nezaznamenali pokles tržieb o 20 percent. Na tržbách sme stratili približne 600 000 eur, naspäť sme dostali 64 000 eur," ozrejmil.

Na pivných setoch spoločnosť stratila tržby na 90 percent, rovnako pokles tržieb zaznamenala pri francúzskych a iných zahraničných odberateľoch, naopak, zvýšený odber registrovala na domácom trhu. "Pri výrobe stoličiek a sedačiek sme približne na úrovni ako v období bez krízy," priblížil.

 

K prepúšťaniu pravenecký výrobca nábytku nepristúpil, jednu prevádzku s ôsmimi zamestnancami obmedzil v dvoch mesiacoch na jeden týždeň, doplnil konateľ.

"Záložný plán nemáme, špecifikujeme sa práve na výrobu nábytku, takže počítame, že to pôjde. Zatiaľ máme objednávky aj na začiatok budúceho roka. Vyzerá to tak, že budeme pokračovať," dodal v súvislosti s pretrvávajúcou pandémiou konateľ.

Spoločnosť sa zaoberá i energetikou a laminovaním plastových a hliníkových profilov. V oblasti drevárskej produkcie ide o výrobu stoličiek a stolov, sedačiek a postelí, ako i výrobu pivných setov. Firma nadväzuje na niekdajšiu tradíciu výroby nábytku v Pravenci. Na trhu pôsobí od roku 1999. Zamestnáva 90 ľudí.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


ilustračné foto bojového dronu
Aktualizované
Masívny ÚTOK na Moskvu: Hlásia obeť a škody! Toto Rusko nečakalo, prišlo to krátko pred...
Pár predviedol dokonalý záver svojho čísla.
Foto
Provokuje? Peter Sagan sa pri Eliške neovládol: Po romantickom tanci nasledovala dávka nežností
Peter Pellegrini rád zverejňuje príspevky s Gerym.
Foto
Peter Pellegrini a prvý pes Gery: V paláci má pelech aj hračky! Ako prezident reaguje na kritiku?
Predpokladalo sa, že ide o ženu, ktorá sa mala dožiť pomerne vysokého veku, dnes to už vyzerá inak.
Foto
Múmia, ktorá na Gemeri absolvovala CT vyšetrenie: Výsledky odhalili, čo nik nečakal!
Nate Vance (vľavo) si podľa spolubojovníkov vie zachovať chladnú hlavu.
Foto
Bratranec JD Vancea, ktorý kritizoval Zelenského, bojoval za Ukrajinu: Bývalý mariňák sa obul do vlastnej rodiny!
2025. Trakčné vedenie naťahujú až tento rok.
Foto
Do Humenného sa vrátili vlaky: Prečo investícia vyšla na 298 miliónov eur?!
(ilustračné foto)
Foto
Chrumka za mastných 81 000 eur: Uvidíte ju a pochopíte, prečo je zaujímavá
(ilustračné foto)
Foto
Vtipnejšiu FOTO z prírody neuveríte: Sove niečo sadlo na zobák, a dobrá nálada to nebola!
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio
Rubio ohlásil veľkú novinku o Ukrajine: Je to jediný spôsob, ako ukončiť utrpenie
Zvolen v úvodnom zápase predkola play-off porazil Slovan výsledkom 2:4.
Foto
Fanúšikovia Slovana už toho majú plné zuby: Hráme najhorší hokej za posledných 20 rokov!
Sopka Fuego chrlí popol v guatemalskom Paline.
Sopka Fuego chrlí popol a lávu: Domovy muselo opustiť 30-tisíc ľudí
Zdravotný stav pápeža Františka je naďalej kritický
Dobré správy z Vatikánu! Pápež František už nie je v priamom ohrození života