Premiér Matovič na úvod tlačovky uviedol, že na testovaní sa zúčastnilo cca 91 % (celkovo 140 945 ľudí), z toho 5 594 vyšlo ako infekčných (počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta). Tí sú v tejto chvíli v karanténe spolu so svojimi rodinami. Najviac pozitívnych prípadov pripadá na okresy Námestovo (4,77 %) a Tvrdošín (4,85 %).
Najkritickejšia situácia spomedzi okresov zapojených do pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 sa preukázala v okrese Tvrdošín. Z 22.250 testovaných tam bolo infekčných 1078 obyvateľov, čo je 4,85 percenta. Druhú najvyššiu mieru infekčných obyvateľov mal okres Námestovo, nasleduje Bardejov a Dolný Kubín.
V okrese Námestovo identifikovali zo 40.052 otestovaných 1910 infekčných osôb, čo predstavuje 4,77 percenta. Najviac testov, 48.320, sa urobilo v okrese Bardejov. "Infekčnosť tam predstavovala celkovo 3,25 percenta, čo znamená, že pozitívne antigénové testy malo 1569 obyvateľov," priblížila hovorkyňa. Dolný Kubín obstál najlepšie. Pri 29.347 testovaných osobách sa potvrdila nákaza u 916 osôb, teda 3,12 percenta.
Najviac ľudí sa na Orave a v Bardejove prišlo do odberných miest otestovať v piatok, celkovo išlo o 61.905 osôb. V sobotu prišlo na test do odberných miest 59.613 ľudí a v nedeľu 18.451 obyvateľov.
Premiér vyjadril veľkú spokojnosť a vďaku všetkým zainteresovaným bezpečnostným zložkám, starostom, primátorom. "Pilotný projekt potvrdil opodstatnenosť celoplošného testovania a s týmto ideme aj na Ústredný krízový štáb," uviedol Matovič. Ústredný krízový štáb má definitívne rozhodnúť o celoplošnom testovaní zvyšku Slovenska.
"Aj my považujeme celú túto pilotnú akciu za mimoriadnu úspešnú," prehovoril minister obrany Jaroslav Naď, pričom priznal prvotné obavy a tŕpnutie. "Niečo výnimočné, úžasné," okomentoval percento ľudí, ktorí sa zúčastnili na testovaní. Rovnako ako premiér sa poďakoval všetkým, ktorí sa na pilote podieľali, konkrétne 5 063 osôb. Jaroslav Naď uviedol, že už ho kontaktujú zahraničné médiá a štáty zo zahraničia, ktoré sa zaujímajú o priebeh testovania a ako sa to Slovensku podarilo.
Hlavný hygienik Ján Mikas požiadal ľudí, ktorí vyšli ako pozitívni, o strpenie. Tých, čo vyšli negatívni, upozorňuje, aby naďalej dodržiavali protiepidemické opatrenia a minimalizovali tak riziko nákazy. "Výsledky tohto projektu považujem za vysoko pozitívne," uviedol Mikas, ktorý sa rovnako poďakoval všetkým, ktorí sa na tejto akcii zúčastnili.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) potvrdil, že polícia nezaznamenala takmer žiadne incidenty alebo porušenia poriadku počas testovania. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko uviedol, že armáda už poznatky z pilotného testovania zapracováva do ďalšej etapy testovania. "V prvom rade je nám jasné, že budeme potrebovať vytvoriť nie len dostatok personálu na pokrytie jednotlivých odberných miest. Potrebujeme vytvoriť aj dostatočne robustnú zálohu," dodal s tým, že ešte budú musieť zlepšiť spoluprácu so samosprávou.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí má po pilotnom testovaní veľkú nádej, že na Slovensku budeme môcť zastaviť nekontrolovateľné šírenie vírusu. "A budeme môcť uchrániť nemocnice a zdravotnícky personál v ďalších týždňoch od katastrofy, ktorá by sa na nás hrnula, keby sme niečo neurobili," povedal.