U nakazených ľudí sa vo viacerých prípadoch objavujú bolesti hlavy, hrdla, únava či upchatý nos. Preto niet divu, že si ľudia zamieňajú sezónne ochorenia s koronavírusom. Ministerstvo zdravotníctva preto zverejnilo praktický prehľad, ako ich rozoznať.
Ak vás trápi suchý kašeľ, stratili ste chuť alebo čuch a pociťujete bolesť hlavy či hrdla, nemusí ísť nutne o koronavírus. Sezónna chrípka a prechladnutie majú veľmi podobné príznaky. Už od začiatku pandémie si ich totiž ľudia zamieňajú. Lekárka Etela Janeková vyšetrí denne 70 až 100 pacientov. Hovorí, že pozitívni pacienti si vôbec nemyslia, že ochorenie COVID-19 majú. Väčšina z nich si na internete vyhľadáva rôzne diagnózy či ochorenia, ktorými by mohli trpieť. „Ak sa u pacientov objavia nejaké príznaky, tak prídu s tým, že majú nádchu, zápal priedušiek, chlamýdie, na internete si nájdu kadejaké iné ochorenia. Nemyslia si ani to, že majú chrípku. Chcú väčšinou antibiotiká.“
Liečba je symptomatická
Podľa Janekovej liečba koronavírusu je symptomatická. To znamená, že ak je vaším hlavným príznakom suchý kašeľ, lekár vám odporučí liek na zabránenie kašľa, v prípade vlhkého kašľa, liek na vykašliavanie. Vysokú teplotu vám zníži kombinácia paracetamolu a diklofenaku. Ak máte upchaté dýchacie cesty, môžete použiť kvapky do nosa, v prípade hnačiek by ste mali držať diétu a užívať probiotiká.
Aké vitamíny pomôžu
Viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková:
- Odporúčajú sa liečivá na podporu imunity: zinok, vitamín C a D, a ak by sa pacient cítil prechladnutý, odporúčame imunoglukány. Zatiaľ nepociťujeme problémy s dostupnosťou analgetík ani zvýšený záujem pacientov o tento druh liekov. Neevidujeme informácie o nedostatku vitamínu D, ktorý vyrábajú viaceré spoločnosti. Dezinfekcia, paralen, vitamíny C, D - momentálne je dostupnosť uvedených produktov dostatočná.