S účasťou takmer 91 % nerátali možno ani v tom najoptimistickejšom scenári. Hoci to bola pred celoplošným testovaním Slovenska dobrá generálka, kompetentní musia vyriešiť do víkendu množstvo problémov. Najväčším je nedostatočný počet zdravotníkov či stanov.
„Prvé dve hodinky sme tŕpli, či sa nám to podarí,“ začal hodnotiť najväčšiu logistickú akciu v dejinách Slovenska minister obrany Jaroslav Naď. Tento projekt bol podľa neho úspešný a ukázal svoju opodstatnosť. „Na pilotnom testovaní v štyroch okresoch sa podieľalo 5 063 ľudí, zapojilo sa aj 444 vojenských lekárov. Videl som ľudí, ktorí ťahali nočnú v nemocnici a potom prišli do odberného tímu,“ povedal s tým, že v teréne už 1 700 vojakov pripravuje celoplošné testovanie.
Podľa infektológa Pavol Jarčušku nám tento projekt ukázal, že musíme do tohto piatka doladiť niektoré procesy. Napríklad aj to, aby ľudia nechodili tak nárazovo a nemuseli čakať tak dlho v rade. „Ukázalo sa, že najslabším článkom je zdĺhavé vypisovanie papierov a úvodná registrácia. To sa musí nejako urýchliť, lebo to zdržiavalo najviac. Samotný výter sa dá urobiť rýchlo, jeho vyhodnotenie trvá 15 minút, to sa ovplyvniť nedá a vypísanie certifikátov je rýchle. Najviac zdržiavala registrácia," povedal pre Denník N odborník.
Cieľ trafili presne
Zo 155-tisíc ľudí zo 4 okresov sa ich prišlo otestovať takmer 141-tisíc. Do testovania išli s tým, že približne každý desiaty človek bude pozitívny, a formou antigénových testov dokážu identifikovať približne 30 až 40 percent zo všetkých pozitívnych. „Cieľ, ktorý sme si stanovili, sme trafili úplne presne,“ skonštatoval predseda vlády. Najväčšiu mieru infekčnosti mal okres Tvrdošín, potom okres Námestovo, okres Bardejov a štvrtý bol Dolný Kubín.
Do 4 okresov sa prišli otestovať však aj ľudia, ktorí tam podľa bydliska nemali čo robiť. Otázne teda podľa niektorých starostov je, nakoľko sú výsledky relevantné. „Dnes žiaden obyvateľ ani starosta nemôže vedieť, kto bol pozitívny. Ľudia žijúci v okrajových dedinách išli do týchto dedín, ale sú to výnimky, je to len jemne skreslený výsledok,“ zdôvodňoval Matovič. Ak niekomu vyšiel pozitívny test, je podľa ministra zdravotníctva takmer na 100 % isté, že pozitívny naozaj je.
Chýbajú zdravotníci
Hoci pilotný projekt dopadol dobre, už teraz si kompetetní musia vysúkať rukávy a pripraviť všetko tak, aby sa celoplošné testovanie v ostatných častiach Slovenska mohlo spustiť. Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej besede jasne povedal, kde ich najviac tlačia topánky. „V databáze na pomoc s testovaním je zatiaľ 20-tisíc kontaktov, 12-tisíc z toho sú zdravotníci. Na celoplošné testovanie treba 20-tisíc zdravotníkov,“ vysvetlil.
Vláda zatiaľ neplánuje dávať príkazom zdravotníckym pracovníkom nástup do služby v rámci celoplošného projektu. „Verím, že prejavia svoju spolupatričnosť, vyčlenia si svoj čas a pomôžu Slovensku,“ povedal pre Nový Čas Marek Krajčí. Väčšina ľudí by, samozrejme, najradšej podstúpila testy vonku, armáda však toľko stanov nemá a spolieha sa na donorov.
„Jedno zo zistení na Orave bolo, že množstvo podnikateľov poskytlo stany, chceme ich vyzvať, aby pomáhali aj ďalej,“ vyzval minister obrany. Ten zároveň vyvrátil dohady o tom, či vôbec budú testovaní ľudí bez domova. „Na týchto ľudí sa nezabudlo, mali vyčlené špeciálne antigénové testy,“ dodal.