Okrem stravy plnej ovocia a zeleniny je základom pohyb na čerstvom vzduchu, pozitívne myslenie a dostatočný spánok. A ako ešte môžeme imunitu posilniť? Napríklad bylinkovými elixírmi zdravia.
Naše staré matere, ktoré poznali silu liečivých rastlín, často hovorili, že na každú chorobu vyrástla bylinka, len ju treba vedieť správne použiť. Trsy repíka, prasličky či šalvie bežne viseli z trámu v izbe. Nazbierať ich na čistých lúkach nebol problém, no dnes je to už horšie. Nemusíte mať však obavy. Aj v obchodoch môžete nájsť BIO kvalitu bez umelých chutí, farieb a aróm, napríklad bylinky, ktoré vyrástli v čistom prostredí Pienin a Zamaguria.
A po akom čajíku treba siahnuť v tomto náročnom období?
Útočiaci stres
Nielenže je príčinou mnohých závažných ochorení, ale aj veľmi negatívne ovplyvňuje imunitu. V čase, keď sa na nás zo všetkých strán valia samé zlé správy, je veľmi náročné udržať si duševnú pohodu. Skúste si vypracovať konkrétny program. Informácie si dávkujte iba v nevyhnutnom množstve a každý deň si naplánujte činnosť, ktorá vám je príjemná. Napríklad večerné posedenie s knižkou pri upokojujúcom bylinkovom čaji. Ľubovník bodkovaný prispeje k vašej duševnej rovnováhe, optimálnemu relaxovaniu a pomôže aj pri poruchách spánku. Medovka lekárska udrží pozitívnu náladu, zníži napätosť a podráždenie. Aj levanduľa úzkolistá má sedatívny účinok a pôsobí pri nervovej záťaži či nespavosti. Alebo siahnite po zmesi byliniek na upokojenie podľa receptu mnícha Cypriána. Čaje z jeho „apothéky“ kúpite aj v obchode.
Sezóna chrípky
Pri veľkom výkyve teplôt a nepríjemnom sychravom počasí nie je nič výnimočné, ak ochoriete. Bylinky určite nemôžu byť náhradou za lieky, ale rozhodne dokážu pomôcť.
Napríklad zmierniť priebeh choroby a zabrániť jej rozvinutiu. Rumanček kamilkový má silné protizápalové účinky, najmä pri infekciách horných dýchacích ciest. Odvodu hlienov môže pomôcť čaj zo šalvie lekárskej a kloktanie odvarom pôsobí proti zápalu mandlí i hrtana. Pri chrípke či nachladnutí sa osvedčila tiež mäta pieporná. Na vypotenie zvykla babička ordinovať čajík z lipy malolistej a na boľavé hrdlo malinový sirup. No a slez maurský býva súčasťou mnohých bylinkových zmesí určených na ochorenie horných dýchacích ciest, napr. pri zahlienení pľúc, zápale priedušiek i kašli.
Sila imunity
Imunitný systém je veľmi komplikovaný mechanizmus, ktorého prvoradou úlohou je rozlíšiť telu nebezpečné látky a následne ich zneškodniť. Určitú imunitu má človek vrodenú, hovoríme jej prirodzená a ďalšiu obrannú líniu vytvára tzv. získaná imunita, ktorá sa formuje počas života podľa toho, s akými patogénmi ste sa stretli. Napriek tejto komplikovanosti aj imunitnému systému môžete pomôcť niektorými rastlinami. Predovšetkým potrebuje antioxidanty, ktoré dokážu zdolávať bakteriálne infekcie i vírusy. Výborným zdrojom týchto látok je rakytník rešetliakový. Spoločnosť Agrokarpaty, s.r.o Plavnica tento vzácny ker pestuje na 20 hektároch.
Jeho plody predstavujú prírodný multivitamín, ktorý priaznivo pôsobí na imunitu a upokojuje centrálny nervový i srdcovocievny systém. Je vhodný pri rekonvalescencii, regeneruje tkanivá a očisťuje organizmus. Šípky sú bohaté na vitamín C, ktorý dokáže imunite veľmi účinne pomáhať, no a priam zázračnou bylinkou je echinacea. Má veľkú silu zabrániť rozvinutiu infekcie hneď na začiatku, keď na človeka „niečo lezie“.
Paracelsus, švajčiarsky filozof a lekár zo 16. storočia raz povedal: „Všetky vrchy, pohoria, všetky lúky a lesy sú prirodzené lekárne.“ Potešujúce je, že aj na Slovensku máme zodpovedných výrobcov, ako napr. AGROKARPATY Plavnica, ktorí ponúkajú ľuďom zdravie ukryté v ekologicky dopestovaných a prírodne spracovaných bylinkách.