Ornitológovia prišli na kontrolu posledného tohoročného hniezdiaceho páru s malými očakávaniami. Na družstve v okrese Dunajská Streda však odborníkov čakalo príjemné prekvapenie. V búdke našli 6 mláďat, ktoré hniezdo opustia až v polovici novembra. Ide tak o jedno z najneskorších zdokumentovaných hniezdení druhu v celoslovenskom meradle.
Ochrana dravcov na Slovensku od roku 2014 realizuje systematický monitoring populácie plamienky driemavej, s dôrazom na oblasť Podunajskej nížiny. „Prvé hniezdenie sme zaznamenali až v roku 2017, v budove poľnohospodárskeho družstva pri Štúrove. Minulý rok bol výnimočný, zahniezdilo už 6 párov a spolu odchovali 53 mláďat. Tento rok 5 párov vyviedlo dokonca 55 mláďat, ide teda o nový rekord, čo sa týka počtu úspešne vyletených mláďat za posledné roky,“ hovorí Kristián Bacsa z Ochrany dravcov na Slovensku.
Dodáva, že zo všetkých búdok, ktoré v oblasti za posledné roky spolu s miestnymi farmármi rozmiestnili, využili túto možnosť 4 hniezdne páry a jeden pár zahniezdil v starej vodárenskej veži. Populácia hraboša poľného, ktorý tvorí hlavnú zložku potravy mnohých druhov dravcov a sov, vrátane plamienky, dosahovala podľa ochranárov tento i minulý rok na mnohých lokalitách extrémne hodnoty. Vďaka tomu sa rodiny plamienok utešene rozrástli. Búdky už opustila väčšina mláďat, mimoriadne neskoro hniezdia plamienky práve na farme v okrese Dunajská Streda – mláďatá vyletia až v polovici novembra.
Plamienka driemavá
- v minulosti obývala takmer každú kostolnú vežu a poľnohospodársky dvor
- v roku 2000 sa hniezdna populácia plamienky driemavej na Slovensku odhadovala až na 400 - 600 párov
- dnes je hniezdenie ojedinelé a druh sa ocitol na pokraji vyhynutia
- v ich potrave prevládajú hlavne malé hlodavce