Minimálne teda jeho prvé kolo, ktoré sa uskutoční už najbližší víkend. Hoci veľa otázok bolo kompetentnými už zodpovedaných, stále je veľa otvorených. Niektoré situácie sú nejasné alebo nejednoznačné a nie vždy je ľahké vedieť, čo máte kedy urobiť. Prinášame vám odpovede na situácie, ktoré môžu nastať.
Na celoplošné testovanie sú stále rôzne názory. Niekto je ochotný ho podstúpiť, iní sa bránia. Čím bližšie sa k testovaniu schyľuje, tým viac otázok by sme chceli mať zodpovedaných. Samosprávy aj ministerstvá majú plné ruky práce, všetci organizátori idú na hranice svojich síl. Má takéto celoplošné testovanie zmysel? Určite áno. „Môže identifikovať tisíce nakazených ľudí, ktorých sa doteraz nepodarilo zachytiť,“ vysvetľuje o celoplošnom testovaní hlavný hygienik SR Ján Mikas. Následná domáca izolácia pozitívnych osôb má veľkú šancu zvrátiť negatívny vývoj situácie. Nie každý je však s testovaním stotožnený, snaží sa mu vyhnúť trochu alebo úplne, a tak vzniká veľa teoretických otázok.
1. Čo ak sa nedám otestovať?
Musíte zostať 10 dní v karanténe. V tejto situácii však nemáte nárok na pandemickú PN. Je možné, že 10-dňová karanténa sa bude znova počítať od druhého kola testovania, alebo budete musieť dodržiavať zákaz vychádzania až do jeho odvolania vládou SR. Definitívne podmienky druhého kola však ešte nie sú uzavreté.
2. Čo ak sa zúčastním prvého kola, ale druhého nie?
Bude pre vás platiť zákaz vychádzania až do jeho odvolania vládou SR alebo do absolvovania PCR testu s negatívnym výsledkom.
3. Čo ak sa zúčastním druhého kola, ale prvého nie?
Platí pre vás zákaz vychádzania od 1. 11. od 22.00 až po vykonanie druhého testu s negatívnym výsledkom.
4. Komu sa neodporúča testovať?
Testovanie sa neodporúča osobám so zdravotným či iným obmedzením, seniorom a ďalším rizikovým skupinám. Nie je to však udelenie výnimky, aj pre týchto ľudí platí povinnosť zákazu vychádzania v prípade, že sa nedajú testovať.
5. Kto sa nemusí testovať?
- Osoby so zdravotným obmedzením, ktoré znemožňuje absolvovať testovanie, musia sa však preukázať lekárskou správou.
- Osoby, ktoré boli v posledných 90 dňoch pozitívne testované na COVID-19.
- Osoby, ktoré sa môžu preukázať negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý dostali 30. októbra o 8.00 a neskôr.
6. Kde sa môžem testovať?
Na ľubovoľnom odbernom mieste, bez ohľadu na váš trvalý či prechodný pobyt. Zoznam týchto miest bude uvedený na stránke www.somzodpovedny.sk.
7. Kedy sa môžem otestovať?
Pôvodné trojdňové testovanie sa zmenilo na dvojdňové. Prvé kolo tak bude prebiehať cez víkend, 31. 10. a 1. 11., čiže od sobotného rána do nedelného večera. Predbežne sa hovorí o časoch od 8.00 do 22.00, avšak je potrebné počkať na zoznam odberných miest a ich potvrdenie časov.
8. Čo ak som jediný pozitívny v domácnosti s viacerými členmi?
Karanténu môžete absolvovať v hotelovom zariadení na to určenom. Ak sa ju rozhodnete stráviť doma, mali by ste sa od ostatných členov domácnosti izolovať, avšak aj pre nich platí potom povinná karanténa.
9. Mám ísť na druhé kolo, ak som bol v prvom pozitívny?
Nie, ostávate v karanténe. Tá vám skončí súbežne s ukončením zákazu vychádzania po druhom kole. Termín ukončenia bude závisieť od epidemiologickej situácie, zatiaľ sa predpokladá, že to bude 15. 11. 2020.
10. Môžem sa individuálne otestovať PCR testom po plošnom testovaní?
Áno. Ak sa chcete vyhnúť karanténe, mali by ste negatívny výsledok PCR testu dostať v čase celoplošného testovania, najskôr však 30. októbra o 8.00. Ak sa pôjdete testovať neskôr, napríklad v stredu, v čase od ukončenia testovania, čo je v prvom kole 1. 11. o 22.00, až do dostania negatívneho výsledku PCR testu pre vás platí karanténa.
POZOR!
Za predčasné opustenie karantény hrozí sankcia. Polícia kontroluje dodržiavanie karantény a RÚVZ môže udeliť pokutu až 1 659 eur.
Hľadajte na webe
Všetky potrebné informácie sú alebo v krátkej dobe budú na stránkach
www.somzodpovedny.sk a www.korona.gov.sk.