Záujemcovia môžu kontaktovať príslušné regionálne veliteľstvo telefonicky alebo e-mailom. Platí to aj v prípade, že sa už registrovali prostredníctvom formulára. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
"Vyhrať nad nepriateľom môžeme iba spoločne a uvedomujeme si, že bez vás, zdravotníkov, to nepôjde. Pomôžte svojim najbližším, rodine, priateľom a známym priamo vo svojom regióne, buďte hrdinami týchto dní," vyzval zdravotníkov minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Zoznam kontaktov je zverejnený na www.somzodpovedny.sk/zdravotnici.
Zdravotnícku časť odberného tímu bude tvoriť vždy jedna osoba z kategórie "A", ktorá realizuje výter. Túto kategóriu môže podľa platných predpisov vykonávať lekár, sestra, praktická sestra a zdravotnícky záchranár. "Okrem toho môžu výtery v tíme s osobou z kategórie "A" realizovať aj pôrodná asistentka, zdravotnícky laborant, študent medicíny (5. ročník), študent medicíny (6. ročník), študent ošetrovateľstva (2. a 3. ročník - sestra) a študent urgentnej zdravotnej starostlivosti (2. a 3. ročník - zdravotnícky záchranár)," vysvetľuje rezort.
Činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu, okrem realizácie výteru, môže vykonávať aj zubný lekár, farmaceut, fyzioterapeut, verejný zdravotník, nutričný terapeut, dentálna hygienička, rádiologický technik, zubný technik, technik pre zdravotnícke pomôcky, optometrista, farmaceutický laborant, masér, očný optik, ortopedický technik, zubný asistent, sanitár, logopéd, psychológ, liečebný pedagóg a laboratórny diagnostik.
Prvé kolo celoplošného testovania obyvateľov sa uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu (31. 10. a 1. 11.).