Štátny tajomník to uviedol po stretnutí expertnej skupiny, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia z rezortu vnútra, dopravy, školstva, diplomacie a úradu hlavného hygienika. Ako Klus ďalej priblížil, kontroly na hraniciach sa robia priebežne, akurát že tá „priebežnosť“ sa pravdepodobne zintenzívni a testovanie na hraniciach je podľa neho jednou z alternatív. Štátny tajomník v tejto súvislosti dodal, že napríklad česká hranica bude oveľa viac monitorovaná.
„Úrad hraničnej a cudzineckej polície to dnes sám navrhol a my sa s tým stotožňujeme, že pravdepodobne vzhľadom na zlú situáciu je to jedna z tých hraníc, ktorá znesie trochu sprísnený režim,“ spresnil. Expertná skupina navrhla konkrétne riešenia a čaká na vyjadrenie premiéra a predsedu Ústredného krízového štábu. Návrhy odošlú ešte dnes a Klus predpokladá, že už zajtra by mohol byť prvý parciálny výsledok.
"Vnímame, že je tu dopyt verejnosti po tom, aby sa niečo robilo s hraničným režimom, pretože, ak máme obmedzený pohyb na Slovensku, tak niektorí ľudia nevnímajú pozitívne, že je tu otvorený hraničný režim," podotkol štátny tajomník. Na stretnutí sa tiež zaoberali, čo robiť s hranicami krajín, ktoré sú zelené ako napríklad Poľsko a Maďarsko. Klus si však nemyslí, že teraz je čas na zatváranie hraníc. "Fakt je ten, že v niektorých susedných krajinách je situácia lepšia ako na Slovensku," hovorí.
Klus zároveň pripomenul, aby sa plošného testovania v súvislosti s novým koronavírusom tento víkend zúčastnili aj cudzinci, ktorí v SR žijú, a ľudia, ktorí na Slovensko dochádzajú zo susedných štátov. "Je tu pre nich možnosť otestovať sa na najbližšom možnom testovacom mieste. Je dôležité, aby cudzinci a ľudia, ktorí sem dochádzajú, mali tú istú možnosť ako naši občania," povedal Klus.