Úlohou komisie je analyzovať aktuálny stav ŠOP a pripraviť postup, ako správy národných parkov nadobudnú právnu subjektivitu. "Okolité štáty už dávno vykonali reformu ochrany prírody. Na Slovensku dlhé roky prevládal nezáujem zodpovedných riešiť jej problémy. Ochrana prírody, zriadená a platená štátom, nie je ani len účastníkom konania na území národného parku. Tento stav sa musí zmeniť," uviedol šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO), ktorý vznik komisie inicioval.
Komisia má zabezpečiť aj sociálny rozvoj regiónov. "Pracujeme s alternatívou rozšírenia škôl v prírode, kúpeľníctva a využitia geotermálnych zdrojov. Správy národných parkov by mohli budovať a prevádzkovať interaktívne návštevnícke centrá," priblížil štátny tajomník ministerstva životného prostredia a predseda komisie Juraj Smatana. Odbor komunikácie dodáva, že obnovou pôvodného chovateľstva a cez mäkký turizmus získajú národné parky a ich obyvatelia väčšie príjmy, než mali z ťažby dreva.
Medzi členmi sú napríklad expert na vysokohorskú biológiu Marián Janiga a dlhoročný odborník na ochranu prírody Tomáš Vančura. Na transformácii sa majú podieľať aj predstavitelia tretieho sektora a súčasný riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska, priblížil odbor komunikácie.