Objavujú sa rôzne informácie, čo robiť a čo nerobiť pred testovaním, a tiež otázky, ako vlastne testovanie prebieha. Čo naň potrebujete? Mali by ste pri odbere zakloniť hlavu, alebo práve naopak? Nový Čas sa opýtal odborníkov, ako a na čo by ste sa mali pripraviť. Ľudia, ktorí sa už testovania na COVID-19 v minulosti zúčastnili, občas hovoria, že im zdravotník kázal pri odbere zakloniť hlavu.
Pravdepodobne to však je len výnimka, pretože podľa Mariána Sičáka zo Slovenskej spoločnosti pre ORL a chirugiu hlavy a krku je to nesprávne, a upozorňuje, aby sme hlavu pri odbere nezakláňali. „Zdravotníci tak urobia ster z hornej, užšej časti nosovej dutiny. Tento ober je nesprávny,“ vysvetľuje odborník a dopĺňa: „Test nebude dosť senzitívny, výsledkom čoho môže byť viac falošne negatívnych testov.“ Čo ďalšie by ste mali ešte pred testom vedieť?
1. Pred príchodom na miesto
- Nepoužívajte žiadne prípravky do nosa, ako sú spreje, kvapky či výplach.
2. Čo si vziať so sebou
- Občiansky preukaz - musíte sa preukázať dokladom totožnosti. U detí, ktoré občiansky preukaz ešte nemajú vydaný, stačí kartička poistenca.
- Vreckovky – pre prípad, že by na mieste nemali. Pred testom by ste sa mali vysmrkať.
- Pero – odporúča sa mať vlastné.
- Antibakteriálny gel – na odberovom mieste by ho mali mať, ale nie je to isté.
3. Počas odberu
- Zdravotník by sa mal najprv opýtať, cez ktorú nosovú dierku sa vám dýcha ľahšie, a odberový tampón zavedie cez tú, ktorá je lepšie priechodná na dýchanie.
- V žiadnom prípade nerobte prudké pohyby.
- Nebráňte sa, neodťahujte sa, netrhajte hlavou.
- Nezakláňajte hlavu, držte ju v prirodzenej polohe.
- Zdravotník zasunie tyčinku do nosovej dierky, najprv zdola nahor, následne tyčinku zasúva vodorovne, smerom dozadu až k nosohltanu.
- Odtiaľ jemným krúživým pohybom odoberie ster.