4. Odber vám neublíži
K úrazu ani poškodeniu nemôže dôjsť, pretože tyčinka na odber je pružná. Keby ju aj zdravotníci opreli o nejakú časť vyššie, nemá žiadnu silu. Nie je vôbec nebezpečná a odberu sa vôbec netreba báť. Aj keď sa výter urobí z nesprávneho miesta, neprenikne cez žiadnu bariéru ani do mozgu. Nedostane sa nikam.
5. Manipulácia s rúškom
Pred odberom si budete musieť rúško zložiť a po odbere opäť nasadiť. Mali by ste dodržiavať zásadu nedotýkať sa časti, ktorá prekrýva dýchacie cesty. Pri manipulácii sa dotýkajte iba šnúrok. Možno sa vám to v rýchlosti a v strese nepodarí, v tom prípade by ste si mali umyť ruky antibakteriálnym prípravkom ihneď, ako to bude možné.
Rozdieľ medzi PCR testom a antigénovým rýchlotestom
Marián Sičák, Slovenská spoločnosť pre ORL a chirurgiu hlavy a krku
- PCR má dve tyčinky. Jedna sa vsúva do zadnej časti hltana a jedna do nosovej dutiny. Antigénový test je na rozdiel od PCR testu robený len jednou odberovou tyčinkou. Preto sa musí výter urobiť z nosohltana, čiže hornej časti hltana, a nie iba z nosovej dutiny
Jesť pred testom môžete
Peter Lednický, generálny riaditeľ Alpha medical
- Pri odbere pre antigénový test sa robí ster iba z nosohltana cez nosné dierky, čiže odpadá ster z hrdla. Pacienti preto môžu pokojne pred odberom jesť či piť. Treba sa však vyvarovať použitia nosných kvapiek či nosných sprejov, prípadne výplachu nosa napríklad morskou vodou. Vhodné je vyhnúť sa fajčeniu. Pred samotným odberom je potrebné sa vysmrkať. Počas odberu sa vytierajú obe nosné dierky, netreba mať strach, je to nepríjemné, ale nie bolestivé. Dôležité je potlačiť podvedomú snahu brániť sa, ale sa skôr uvoľniť.