Dostali sa tak na medzinárodnú úroveň a ako jediní nás budú reprezentovať aj na úrovni Európskej únie. Ich projekt totiž doslova zahviezdil v konkurencii. Zaujali najmä tým, že nerozvíjajú len včelárstvo, ale pomáhajú aj sociálne slabším. Po Dobrovoľníkovi 2013, Ceny za komunitný rozvoj 2016 a osobitnom uznaní ministerstva životného prostredia (MŽP) získali šikovní mladí včelári ďalšie významné ocenenie. O to pritom bojovalo sedem projektov z celého Slovenska.
„My sme mali iných favoritov, no cena nás veľmi potešila. Myslím si, že zavážila naša prezentácia,“ teší sa David Turčáni. Projekt, ktorý rozbehol spolu so Soňou pred 7 rokmi, nepozostáva len zo samotného včelárenia. Jeho súčasťou je aj osveta, ochrana životného prostredia, sociálny rozvoj regiónu, ale aj pomoc ľuďom z okraja spoločnosti. Ich Včelí kRaj, ktorý roky poctivo budujú, je založený na vyše 65-ročnej tradícii včelárenia v rodine Turčániovcov.
„Včelárime a učíme o včelách s láskou. Ako rodinný projekt chceme mať na akciách rodinnú atmosféru. O svoje vedomosti a úspech sa delíme,“ vraví mladý včelár, ktorý predstavuje už tretiu generáciu včelárov v rodine. „Občianske združenie kRaj prispieva rôznymi formami k zachovávaniu včelárstva najmä v regiónoch Malohontu a Gemera,“ zdôvodňuje udelenie ceny Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré súťaž vyhlásilo.
Jediní zo Slovenska
Víťazný projekt šikovných včelárov oslovil odbornú porotu aj tým, že prevádzkujú tri jedinečné vzdelávacie včelnice, organizujú kurzy včelárstva a poskytujú bezplatné kurzy pre dlhodobo nezamestnaných. Okrem toho realizujú projekt Férový med a o tom, že to všetko robia s láskou, svedčí aj fakt, že sa venujú sociálnemu podnikaniu.
S dlhodobo nezamestnanými totiž vyrábajú včelárske vybavenie i včelie produkty, ako sú napríklad sviečky. David a Soňa tak získali nomináciu Slovenskej republiky na účasť v Cene Rady Európy za krajinu 2020/2021 ako naši jediní zástupcovia. „Je to zadosťučinenie všetkým ľuďom, ktorí sú zainteresovaní do projektu. Ohodnotenie toho, že tieto veci realizujeme dobre,“ zakončí David s úsmevom.
Cena za krajinu
Ide o čestné vyznamenanie pre organizácie, ktoré ideovo a tematicky prispievajú k implementácii Európskeho dohovoru o krajine na národnej úrovni. Slovensko ho udeľuje v dvojročnom cykle s cieľom následnej nominácie laureáta na udelenie medzinárodnej Ceny Rady Európy.