Kotleba tak mal okamžite nastúpiť do domácej izolácie a s nikým sa nestretávať. Karanténa podľa Úradu verejného zdravotníctva trvá minimálne 10 dní a nemožno ju porušovať. Nový Čas zachytil Kotlebu vo štvrtok predpoludním, teda na ôsmy deň karantény, vychádzať z jeho bytu v Banskej Bystrici a namieril si to na návštevu centrály ĽSNS. Kotleba má za sebou ťažký rok.
Jeho strana vo voľbách svojím výsledkom nijako neoslnila, po mesiacoch naťahovačiek sa rozviedol s manželkou Frederikou, ktorá má nové dieťa s Egypťanom, a napokon bol pozitívne testovaný na COVID-19. Sám to oznámil na sociálnej sieti ešte 22. októbra. „Priatelia, takže včera som bol na teste a dnes prišiel výsledok. POZITÍVNY!“ informoval svojich fanúšikov. On sám tvrdí, že sa nakazil ešte na súde, ktorý ho poslal za mreže na 4 roky a 4 mesiace za propagáciu neonacizmu.
V statuse požaduje, aby išli do karantény aj ostatní poslanci, ktorých sa snaží vykresliť ako papalášov. „Keďže po súde som spolu s kolegami poslancami bol dva dni v parlamente, tak teraz, keď mám pozitívny test, by mal ísť celý parlament do 10-dňovej karantény. Pôjde? Alebo zas sme na Slovensku rovní a rovnejší?“ rozčuľoval sa Kotleba. Väčšina poslancov išla na testy a niekoľkí z nich skutočne boli pozitívni, a tak museli ísť, do domácej izolácie.
Dvojhodinový výlet
Kotlebovo rozhorčovanie nad možným papalášstvom jeho kolegov však narazilo na správanie jeho samého. Nový Čas ho vo štvrtok predpoludním zachytil, ako odchádza z bytu, kde trávil posledné dni, a autom si to namieril do straníckej centrály ĽSNS na okraji Banskej Bystrice. Tam už bolo odparkovaných niekoľko áut a v priebehu Kotlebovho výletu do centrály zavítali ďalší ľudia.
Spokojný Kotleba sa späť do svojho bytu vracal približne o dve hodiny a v ruke držal jablká v igelitovej taške. Problémom je, že celé sa to odohralo na ôsmy deň od toho, čo mu v mobile pípla esemeska s textom, že je pozitívny a musí zostať v domácej izolácii 10 dní. Túto minimálnu dĺžku karantény, počas ktorej sa nemožno s nikým stretávať ani vychádzať z bytu, nám potvrdili aj na Úrade verejného zdravotníctva, ktorý vedie hlavný hygienik Ján Mikas.
„O ukončení domácej izolácie rozhoduje odborná autorita, sledujúca priebeh karantény na základe dôsledného posúdenia konkrétnej situácie. Jej minimálna dĺžka však musí byť 10 dní,“ povedala hovorkyňa Daša Račková. Pripomína, že pozitívne testované osoby majú určité výnimky, ale len na nevyhnutné okolnosti. „V prípade bytového domu možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov (vyhodiť smeti, prebrať nákup, vyvenčiť psa a podobne), samozrejme, za nutnosti prekrytých horných dýchacích ciest, sociálneho odstupu a dezinfikovania rúk pred opustením bytu,“ dodala Račková.