Obmedziť či neobmedziť - to je otázka!
Briti sa počas prvej vlny neslávne zviditeľnili tým, že najprv viedli siahodlhé debaty o tom, či vôbec nejaké obmedzenia prijať, potom ich prijímali len čiastočné a vo forme odporúčaní a s lockdownom prišli až ako poslední v Európe – keď už nemali situáciu vôbec pod kontrolou. V počte obetí v rámci EÚ stále vedú a situácia sa začína opakovať. Hoci obmedzenia sú nepopulárne, krajiny sú nútené ich opäť prijímať – no Briti znovu diskutujú. Najnovšie sa pretriasa uniknutá prognóza vedeckého poradného orgánu britskej vlády.
Po- dľa najhoršieho scenára by si druhá vlna vyžiadala až 85 000 mŕtvych Britov a ak sa trend nezmení, v decembri bude nevyhnutný prísny lockdown celej krajiny, ktorý potrvá až do marca. Vo februári bude podľa tejto predpovede zomierať 800 ľudí denne. Iná vedecká štúdia tvrdí, že aj s prípadmi, ktoré neodhalia, sa v Británii nakazí koronavírusom až 100-tisíc ľudí denne a na konci budúceho týždňa to už bude 200-tisíc denne. V britskej vláde však vyhlásenie lockdownu nemá zatiaľ podporu. Väčšina ministrov argumentuje, že to prinesie veľké ekonomické škody.
Nový minister v Česku
V Česku pribudlo v stredu 12 977 nových prípadov koronavírusu. A to napriek tomu, že bol sviatok. Je to zatiaľ najvyššia hodnota za voľný deň, počas ktorých sa obvykle menej testuje. Hoci väčšina prípadov má mierny priebeh, rastie počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, i počet úmrtí. Ten je teraz každý deň vyšší ako sto. Spolu už koronavírusu podľahlo 2 675 ľudí.
A kým na začiatku októbra bolo v nemocniciach 1 100 pacientov s COVID-19, teraz je to už 6 600. Od stredy platia v Česku prísnejšie obmedzenia vrátane nočného zákazu vychádzania medzi 21.00 a 4.59 hod. Prezident Miloš Zeman vo štvrtok vymenoval do funkcie nového ministra zdravotníctva Jana Blatného.