Na sociálnej sieti síce zverejnil počas týždňa video, kde sám priznal, že po tom, čo mal pozitívny test na koronavírus, musí zostať v domácej izolácii 10 dní, no z bytu si vypochodoval už o dva dni skôr.
Poslanec Kotleba vedie s koronavírusom dlhodobý a neúprosný boj. Najskôr jeho existenciu spochybňoval, po tom, ako u neho vírus potvrdili testy, sa začal liečiť svojráznym spôsobom - pomocou koktejlu z vodky a zo sirupu proti kašľu - a najnovšie si povedal, že pre neho neplatí ani štátna karanténa. Nový Čas ho prichytil, ako vo štvrtok doobeda zdúchol zo svojhu bytu, sadol do auta a odviezol sa do straníckej centrály ĽSNS v Banskej Bystrici.
Tam už boli zaparkované viaceré autá a počas jeho návštevy tam prišli ďalší ľudia. Naspäť sa vrátil až po dvoch hodinách. Urobil to po ôsmich dňoch karantény v čase, keď mal ešte povinne sedieť doma. „Marian Kotleba neporušil pravidlá karantény,“ reagoval hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica, ktorý nám však už na otázku, ako je to možné, keďže bol vonku, už neodpovedal.
V hľadáčiku hygienikov
Iný názor na Kotlebovu vychádzku majú hygienici. „V prípade bytového domu možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov (vyhodiť smeti, prebrať nákup, prejsť sa so psom a podobne), samozrejme, za nutnosti prekrytých horných dýchacích ciest,“ priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. A keďže dvojhodinová návšteva straníckeho sídla sa medzi výnimkami nenachádza, hygienici z Banskej Bystrice už začali prípad riešiť.
„Vo veci začne priestupkové konanie, ktorého predmetom bude zisťovanie, či bol skutočne naplnený skutkový stav deliktu, a v prípade, že sa tak stalo, bude následne uložená príslušná sankcia,“ doplnila Račková. Advokát Róbert Bános hovorí, že porušenie karanténnych opatrení môže byť posúdené ako priestupok v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby až do výšky 5 000 €.
Kriminálka na stope
Okrem hygienikov sa už prípadom zaoberá aj kriminálka, ktorá začala preverovať podozrenie zo šírenia nákazlivej choroby a vypočula svedkov, ktorí Kotlebu videli. Ten sa nemal počas karantény ani s nikým stretávať, no okrem ľudí v sídle strany narazil pri návrate domov pred bytovkou aj na suseda.
„Na základe informácií, ktoré boli zverejnené v médiách, sme začali vec preverovať. Vec prevzal odbor Kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici a v súčasnosti už preverujeme a zisťujeme všetky bližšie informácie,“ priblížila kroky kriminalistov krajská policajná hovorkyňa z Banskej Bystrice Petra Kováčiková.
„Uvedené konanie by mohlo byť kvalifikované aj ako trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby podľa § 163 a § 164 Trestného zákona. Ak predpokladáme, že by bol trestný čin spáchaný úmyselne, hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov, ak čin spáchal za krízovej situácie,“ dodal advokát Bános.