Zodpovedajúci návrh zákona snem schválil v piatok hlasmi všetkých parlamentných skupín, s výnimkou krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD), informovala v sobotu tlačová agentúra DPA.
Pamätník by mal byť miestom stretávania sa a diskusií o histórii. Nemcov a Poliakov by mal zároveň spájať a prispievať k prehlbovaniu vzťahov medzi oboma krajinami, uvádza sa v príslušnom dokumente.
Koncept pamätníka vypracujú spoločne nemeckí a poľskí experti.
"Takéto miesto by nebolo iba gestom zmierenia voči Poľsku; bolo by dôležitým príspevkom k procesu historického a kultúrneho sebazdokonalenia a určenia svojej pozície v nemeckej spoločnosti, čo môže mať oslobodzujúci účinok," uvádza sa ďalej v rezolúcii Bundestagu.
Poľsko v pomere k celkovému počtu obyvateľstva malo v druhej svetovej vojne viac mŕtvych než akákoľvek iná krajina. Zabitých bolo štyri až šesť miliónov Poliakov - približne pätina tamojšej populácie.
Stupeň deštrukcie spôsobenej nacistickou vyhladzovacou vojnou bol tiež pomerne vysoký, píše DPA.
Otázka reparácií nie je pre poľskú vládu stále definitívne vyriešená.
Nemecký parlament v roku 2017 zriadil komisiu na určenie vojnových škôd, ktoré Poľsko utrpelo.
Podľa skorších poľských odhadov založených na súpise z roku 1946 ide o 800 miliárd eur. Pre berlínsku vládu sa však záležitosť vojnových reparácií uzavrela Zmluvou o konečnom usporiadaní vo vzťahu k Nemecku z roku 1990.