Má iba päť milimetrov, ale ohromila celý svet! Ako jediný živočích na svete je oficiálne uznaná za nesmrteľnú. Medúza schopná nekonečne dlhého života meria iba štyri až päť milimetrov, v tele tvaru zvona je výrazný žiarivo červený veľký žalúdok. Rozpoznať, v ktorom vývinovom štádiu sa medúza nachádza, sa dá jednoducho podľa chápadiel: nedospelá ich má iba osem, kým dospelá a rozmnožovania schopná okolo seba vlní 80- až 90-imi chápadielkami.
Večne živá
Oplodnené vajíčka sa vyvíjajú v žalúdku medúzy a po nakladení sa z nich po dvoch dňoch vyliahnu nové živočíchy. Neprejde ani mesiac a novonarodené medúzy sú už tiež schopné rozmnožovať sa. No medzitým ani „staré“ medúzy nezahynuli, ale ako jediné v prírode sa dokážu vrátiť do štádia sexuálne nezrelého polypu. Deje sa tak vďaka tomu, že ich bunky majú schopnosť zmeniť svoj typ. A opäť, akoby sa práve vykľuli z vajíčka, musia zrieť až do dospelosti.
Okrem fascinujúceho životného cyklu, ktorý sa nikdy nekončí, sa však vedci v súvislosti s medúzou Turritopsis Nutricula musia zaoberať ešte jedným problémom: kým pred tridsiatimi rokmi žila iba v Karibiku, dnes je rozšírená vo všetkých oceánoch a zdá sa, že sa premnožuje.
SMRŤ ZAKÓDOVANÁ V DNA?
Doterajšie vedecké výskumy naznačujú, že starnutie a smrť majú živé organizmy zakódované v DNA. Bunky sa v istom bode prestanú nahrádzať a regenerovať, čo postupne vedie k smrti, pretože organizmus nefunguje. Čisto teoreticky je teda možné, že ak by sa toto „naprogramovanie“ buniek podarilo z DNA odstrániť, starnutie a umieranie by boli minulosťou.