Výsledky po prvom dni však hovorili, že nakazených nie je toľko, ako vláda na čele s Igorom Matovičom (47) očakávala. Vynára sa preto otázka, či by štát nemal radšej ušetriť milióny na druhom celoštátnom skríningu a radšej ich investovať do efektívneho trasovania nakazených. Za zbytočné považujú druhé kolo mnohí lekári aj starostovia.
Takmer všetci sa zhodnú na tom, že prvé kolo testovania dopadlo nadmieru úspešne, no málokto sa zhodne na tom, či je potrebné aj druhé kolo. Výsledky po prvom víkende, keď počet otestovaných prekročil 3 milióny totiž ukazujú, že pozitivita testov len mierne prekročila jedno percento. Matovič však naďalej spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím upozorňujú, že sa netreba tešiť predčasne.
Antigénové testy odhalia len tých najviac infekčných a ani s negatívnym testom si nemajú ľudia prestať dávať pozor. Druhé kolo celoštátneho skríningu je vraj potrebné. „Ideálne je, aby bolo na celom Slovensku, ale možno v jednom, dvoch či troch okresoch nebude,“ povedal premiér s tým, že detaily prezradí po porade s hygienikmi a epidemiológmi.
Podobnú rétoriku zvolil aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý pripomína, že plošné testovanie mohlo odhaliť len tretinu nakazených. Pokiaľ teda pozitívny výsledok vyšiel jednému percentu otestovaných, tak reálne môžu byť nakazené až tri percentá. „Pri tých zvyšných dvoch tretinách sa nákaza môže prejaviť v ďalších dňoch, preto je dôležité, aby aj ľudia s negatívnym výsledkom naďalej dodržiavali všetky opatrenia,“ dodal Naď.
Druhé kolo nechcú
Viacerí odborníci však s druhým kolom testovania nesúhlasia. „Myslím si, že plošné testovanie nie je potrebné zopakovať, ale je dôležité, aby sme testovali opakovane a často v regiónoch, kde je vysoký výskyt nakazených,“ povedal Novému Času lekár Peter Visolajský. Rovnaký názor má aj infektológ Pavol Jarčuška: „Testovanie by malo zmysel vtedy, keby sa robilo v tých najpostihnutejších okresoch.“ Totožný názor má aj matematik Richard Kollár.