"Ide o rozšírenie nálezov na územie, ktoré v rámci aktívneho a pasívneho monitoringu nepotvrdzovalo výskyt AMO. Zavlečenie AMO približne 30 kilometrov od oblastí, kde sa AMO doposiaľ vyskytol, bude predmetom podrobného epizootologického šetrenia," uviedla ŠVPS na svojej webovej stránke. V súčasnosti sa podľa oznámenia vymedzujú nové pásma v súvislosti s týmto výskytom a budú nariadené opatrenia pre infikovanú a vysokorizikovú oblasť. Pre vybrané poľovné revíry bude taktiež nariadený zákaz lovu.
Podľa ústredného riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša je dôležitou otázkou, či išlo o diviaky z Poľska, čo by bol horší prípad, alebo od Košíc či Trebišova. "Pre nás je komplikované to, že do takzvanej infekčnej oblasti sme museli zaradiť celý okres Prešova, Bardejova, taktiež Svidník a už aj zvyšok Humenného. Takže tá infekčná oblasť sa nám neskutočne zvýšila a tie opatrenia, ktoré platia v okolí Košíc, Trebišova či Rožňavy, budú uplatňované aj v týchto nových regiónoch, hlavne, čo sa týka odstrelu diviakov, narábania s ulovenou zverou, a týka sa to aj chovateľov domácich ošípaných, je sprísnený režim premiestňovania zvierat, či už na ďalší chov alebo na bitúnok," povedal Bíreš pre TASR.
Doteraz sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou.
Dosiaľ posledné dva prípady AMO laboratórne potvrdili v nedeľu (1. 11.) u uhynutých diviakov v oblasti obce Haniska v okrese Košice-okolie a košickej mestskej časti Poľov. Celkovo na Slovensku zaznamenali 326 prípadov infikovaných diviakov a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, v SR prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov. O pár týždňov zaznamenali nákazu v rovnakom okrese aj u uloveného diviaka.
Rozšírenie nákazy do okresu Prešov potvrdilo v utorok aj ministerstvo pôdohospodárstva. Podľa neho je súčasná situácia s nákazou AMO za hranicami Slovenska katastrofálna a naďalej pribúdajú nové prípady. "V okolitých krajinách len v tomto roku zaznamenali takmer 10 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Maďarsku, cez 3 600 prípadov, a v Poľsku viac ako 3 500 prípadov. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie SR. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom," konštatoval hovorca ministerstva Daniel Hrežík. Agrorezort vyzýva všetkých od drobnochovateľov cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov k zodpovednosti, opatrnosti a rešpektovaniu veterinárnych opatrení. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná.