Podľa Račkovej je vyhláška jedným z nástrojov, ako znížiť riziko prenosu ochorenia COVID-19. V prípade, že sa k udeľovaniu pokút pristúpi, pri určení výšky pokuty sa prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a protiprávne následky konania. V prípade, že osobám, ktoré nemajú potrebné doklady v zmysle uvedenej vyhlášky, nie je odoprený vstup, zamestnávateľovi, respektíve prevádzkovateľovi hrozí pokuta vo výške od 150 do 20 000 eur, pričom 20 000 eur je maximálna hranica.
Na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je podľa Račkovej potrebné dbať v maximálnej miere aj za bežných dní. Počas aktuálnej vážnej epidemiologickej situácie to musí platiť o to viac. "Vydaním vyhlášky sa snažíme spomaliť šírenie ochorenia COVID-19 a chrániť zdravie nás všetkých. Samozrejme, stále je dôležité, napriek negatívnemu výsledku testu, dbať na pracoviskách a v prevádzkach na dodržiavanie hygienického štandardu a dezinfekciu priestorov. Aktuálna situácia nenasvedčuje tomu, že by sme mohli v dodržiavaní protiepidemických opatrení poľaviť," zdôraznila.
Dodala, že certifikát a rovnako aj potvrdenie o výnimke nie sú súčasťou zdravotnej dokumentácie. Prevádzkovateľ zariadenia má právo nahliadnuť do certifikátu alebo do potvrdenia, pričom na uvedenú činnosť môže prevádzkovateľ poveriť svojho zamestnanca.